Darmowa wysyłka od 199 zł

Przeglądaj

Chcesz skontaktować się?

Kontakt

Media społecznościowe

Tabliczki

Regulamin korzystania z jakiegoś miejsca, ostrzeżenia, informacje czy nakazy najprościej jest umieścić na czytelnych tabliczkach. Na zalepieni.pl posiadamy szeroki asortyment różnego rodzaju tabliczek. Mają estetyczne wykończenie i zaprojektowaną grafikę. Bez trudu można od razu odczytać przekazywany komunikat.

Przestrzeń publiczna jest dostępna dla wszystkich. Oczywiście nie znaczy to, że przebywając w niej wolno robić wszystko, na co ma się ochotę.

Tablice z ostrzeżeniami i zakazami

Znaki zakazu i nakazu, ostrzegawcze i informacyjne są niezbędne w ruchu drogowym. Tablice drogowe stosowane są na całym świecie i na większości takich znaków nie ma napisów. Są jedynie piktogramy, dzięki czemu są one lepiej zrozumiałe również dla przyjezdnych.

Znaki drogowe mogą się nieco różnić w zależności od kraju. Zwykle jednak są to jedynie różnice kosmetyczne. Strzałki mogą mieć różną szerokość, piktogramy mają trochę inny kształt. Używana jest też odmienna czcionka, ale wciąż łatwo rozpoznać, co dany znak przekazuje.

Ostrzeżenia, zakazy i nakazy

Ostrzeżenia, zakazy i nakazy nie obowiązują jednak wyłącznie na drodze.

W bardzo wielu miejscach są potrzebne tego typu znaki. Czasami są one wręcz wymagane przez przepisy prawne. Przykładem może być tablica ostrzegająca przed niebezpieczeństwem w pobliżu robót budowlanych.

Tablice w zakładach pracy

Zakłady pracy tak samo muszą być odpowiednio oznakowane. Zwiększa to bezpieczeństwo osób przebywających na obiekcie.

Znaki informacyjne/BHP w naszym sklepie

Odpowiednie oznakowanie umożliwiają to znaki informacyjne i BHP dostępne w naszym sklepie. Oferujemy tabliczki w kilku wersjach graficznych oraz w różnych rozmiarach. Łatwo da się je dopasować do danego wnętrza. Jest bardzo ważne, aby tablica ostrzegająca była dobrze widoczna z daleka i przez osoby mające problem ze wzrokiem. Powinna być odpowiednio duża i umieszczona w takim miejscu, że rzuca się w oczy po wejściu na dany teren.

Tablice ostrzegające

Tablice ostrzegające umieszcza się jeszcze w wielu miejscach, na przykład:

 • na urządzeniach elektrycznych i słupach wysokiego napięcia,
 • w pobliżu zakładów chemicznych i farmaceutycznych,
 • węzłów cieplnych,
 • składów substancji toksycznych.

Bardzo często spotykane są tablice zakazu z napisem „nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Pojawiają się one nie tylko w miejscach potencjalnie zagrażających zdrowiu i życiu. Także w sklepach, biurach czy bankach. To informacja, że do wskazanych pomieszczeń nie wolno wchodzić osobom nieuprawnionym. Specjalne oznakowanie dotyczy terenów wojskowych. Informują one między innymi o zakazie fotografowania, ale też przestrzegają przed minami albo strzelaniem.

Ważne informacje

Istotną kategorią tablic są znaki informacyjne. Warto je umieszczać nawet tam, gdzie nie są prawnie wymagane. Po to, aby poprawić komfort użytkowników i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.

Tablice informacyjne są powszechnie ustawiane w lasach. Obok zakazu wejścia czy ostrzeżenia przed suszą i pożarami są także tablice informujące, jak daleko jest do nadleśnictwa, gdzie znajdują się punkty wody pitnej, w których miejscach wolno rozbić namiot, etc.

Niezwykle ważną tablicą informacyjną jest znak z telefonami alarmowymi. Powinien się on znaleźć w każdym zakładzie pracy, obiekcie handlowym i użyteczności publicznej, parku, lokalu kulturalno-rozrywkowym. Duży wybór podobnych tablic znaleźć można na naszej stronie. W przypadku tabliczek obowiązkowych zawsze kierujemy się wytycznymi BHP oraz przepisów przeciwpożarowych.

Tablice do oznaczania budynków

Każdy budynek powinien mieć tabliczkę adresową i dotyczy to

 • prywatnych posesji,
 • bloków mieszkalnych,
 • zakładów pracy,
 • obiektów komercyjnych,
 • instytucji publicznych.

Na tabliczce znajduje się ulica oraz numer. Ponadto na urzędach i firmach umieszcza się tablice z pełną nazwą.

Można jeszcze umieścić na budynku tabliczkę z dodatkowymi informacjami. Na przykład „zakaz wprowadzania zwierząt”, „wejście od ulicy …”, „obiekt monitorowany”, „dostęp do wifi”, „tu wolno palić” albo „zakaz palenia”.

Dostarczane przez nas tabliczki są wykończone powłoką ochronną i antyrefleksyjną. Dzięki temu treść można przeczytać w ostrym słońcu. Napisy nie ścierają się i nie blakną pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Znaki na budynkach pełnią też rolę dekoracyjną. W naszym sklepie można zamówić eleganckie tablice plexi na dystansach. Są one znacznie bardziej estetyczne i podkreślają prestiż firmy. Umieszczamy na nich kolorowy, trwały nadruk z logotypem firmy, wykonywany według zlecenia klienta.

Tabliczki wewnątrz budynków

Oddzielne tabliczki przydają się także w środku. Wiele z nich ma funkcję informacyjną. To na przykład znaki z numerem piętra, nazwą działu, nazwiskiem osoby przyjmującej w danym gabinecie. Takie tabliczki są nieodzowne w urzędach, przychodniach, biurowcach, dużych obiektach komercyjnych. Ich wygląd warto dopasować do wnętrza, tak by stały się zarazem ciekawym elementem wystroju.

Nasza oferta obejmuje nowoczesne tabliczki przydrzwiowe, wykonane z mocnego i estetycznego tworzywa. Klienci mogą wybierać spośród wielu rozmiarów, zajmujemy się też nanoszeniem nadruku na tabliczki.

Praktycznym rozwiązaniem wewnątrz budynków są mniejsze tabliczki z przydatnymi wskazówkami. Dzięki temu osoby przebywające wewnątrz nie będą musiały pytać obsługi o potrzebne informacje.

Tabliczki mogą wskazywać miejsce, w którym można się naładować telefon. Informują o:

 • udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych,
 • sposobach płatności,
 • miejscach dostępnych dla zwierząt domowych,
 • dojściu do parkingu
 • albo windy.

Jak powinna być zaprojektowana tablica?

Tablica nie spełni swojej podstawowej funkcji, jeśli będzie źle wykonana.

Tekst na tabliczce powinien być zwięzły, napisany przystępnym językiem. W wielu przypadkach wystarczą proste, jednozdaniowe komunikaty. Na przykład takie jak „nie zastawiać wyjazdu” albo „stosuj obuwie ochronne”.

Są oczywiście tablice, gdzie tej treści musi być więcej, na przykład na tablicy BHP albo z regulaminem zakładu. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego kształtu czcionki, rozmieszczenie liter oraz odstępy między nimi.

Niektóre tablice, jak tablica informacyjna na placu budowy, powinna zawierać wszystkie dane wymagane przepisami.

Na znakach ostrzegawczych i zakazujących najlepsza jest prosta stylistyka. Z czytelnymi literami bez zawijasów i zdobień, w intensywnych, kontrastowych kolorach.

Zakazy są przeważnie biało-czarno-czerwone, ostrzeżenia to kolor żółty, na znakach informacyjnych dominuje biały i niebieski.

W sprzedaży posiadamy proste tabliczki z samymi napisami. Mają one dużą, wyraźną czcionkę. Na niektórych modelach, typu „dopuszczalne obciążenie stropu”, można jeszcze samodzielnie umieścić napis z konkretnymi wytycznymi.

Piktogramy na tabliczkach

Napisy nie zawsze są łatwe do odczytania. Poza tym znaki często powinny uwzględniać obecność obcokrajowców, którzy nie zrozumieją tekstu, ale uniwersalne symbole graficzne już tak.

Piktogramy okazują się skuteczniejsze również dla dzieci, czy to w szkołach, czy parkach albo na placach zabaw. Tabliczka z piktogramem może zresztą zawierać również informacje słowne, jako uzupełnienie dla treści.

Dzięki piktogramom łatwiej jest zidentyfikować informację. Na przykład w sytuacji, gdy szuka się tabliczki z telefonami alarmowymi. Nasz asortyment obejmuje zarówno tabliczki tylko z symbolami, jak i tablice z grafiką oraz tekstem informacyjnym.

Piktogramy to uproszczona grafika. Chodzi przede wszystkim o to, aby tablica miały jasny, czytelny przekaz. Kolorystyka ogranicza się przeważnie do dwóch, trzech barw, a tło jest białe, żółte albo czerwone, w zależności od tego, czy chodzi o przyzwolenie na określone zachowania, czy też o ich zakaz.

Tabliczki z piktogramami umieszcza się w miejscach publicznych oraz na prywatnych posesjach. Służą one do oznakowywania parkingów, dróg ewakuacyjnych, toalet publicznych, różnych udogodnień. Są wygodnym rozwiązaniem na imprezach sportowych i plenerowych.

Ochrona przed wandalizmem i zniszczeniem

Większość tablic znajduje się na terenach udostępnianych większej grupie osób. Jest więc ryzyko, że ulegną one zniszczeniu. Na zalepieni.pl można kupić tablice z wytrzymałych materiałów. Są one odporne na akty wandalizmu. Bardzo trudno jest taki znak połamać czy zedrzeć z niego napis.

Polecaną opcją są tabliczki z tworzywa oraz kompozytowe, które mają tę przewagę nad metalowymi, że nie niszczy ich rdza i nie zostaną przyjęte w punktach złomu. Dodatkowo zniechęca to przed kradzieżą.

Tabliczki umieszczane na zewnątrz muszą być odporne także na warunki atmosferyczne, aby nie uszkodziły ich opady, mrozy czy wysokie temperatury. Specjalny laminat zwiększa wytrzymałość na zarysowania i blaknięcia. Do tego sprawia, że widać napis w ostrym świetle oraz z różnych kątów.

Jak najlepiej przymocować tabliczkę?

Tabliczkę można umieścić na słupku. Zazwyczaj korzysta się z tej opcji tam, gdzie nie ma ścian ani innych trwałych obiektów z gładką powierzchnią, do której można by było przyczepić znak.

Tabliczki na słupkach stoją między innymi na:

 • trawnikach,
 • placach zabaw,
 • skrzyżowaniach,
 • dużych placach,
 • przy ogrodzeniu chroniącym wejście na posesję.

W pomieszczeniach tabliczki można przyklejać do ścian oraz drzwi klejem. Ponadto w użyciu są taśmy dwustronne z warstwą klejącą, co bardzo ułatwia montaż i nie wymaga używania narzędzi.

Trwały montaż

Trwały montaż zapewniają jeszcze śruby, wkręty i dystanse. Powinno się przy tym zwrócić uwagę na dobór właściwych materiałów mocujących. W przeciwnym razie mogą one zniszczyć tablicę lub nie utrzymają jej ciężaru.

Równie istotny jest rodzaj podłoża. Nie wszędzie da się zastosować klasyczne wkręty. Niektóre farby natomiast uniemożliwiają wykorzystanie wygodnych taśm montażowych. Osłabiają one właściwości kleju. Prócz tego taśmy dwustronne nie nadają się na powierzchnie o chropowatej, nieregularnej strukturze – ściana musi być gładka.

Przed montażem tablicy konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni oraz usunięcie tłustych śladów i resztek wilgoci. Dostępne u nas tablice da się tak zamontować, że po ich zdjęciu nie będzie widocznych uszkodzeń. Nawet da się tabliczkę wykorzystać w innym miejscu.