Toaleta WC – oznaczenia, naklejki, tabliczki

Czytelne oznaczenia pomieszczeń bardzo ułatwiają poruszanie się po obiekcie. Dzięki dobrze zaprojektowanym tabliczkom można szybko znaleźć toaletę, prysznic albo pokój dla rodzica z dzieckiem. Graficzne symbole będą zrozumiałe także dla dzieci, które nie potrafią czytać oraz dla obcokrajowców.

Jakie oznaczenia powinny mieć toalety?

W każdym miejscu publicznym administrator nieruchomości musi urządzić oddzielne pomieszczenie z toaletą. Dotyczy to nie tylko budynków, ale też np. placów budowy, festiwali na świeżym powietrzu, pikników dla mieszkańców – konkretną liczbę toalet precyzują przepisy

zbiorowka toaleta
Pokaż kategorie

Wyświetlanie 1–18 z 55 wyników

Wyświetlanie 1–18 z 55 wyników

Oprócz toalety, użytkownicy muszą mieć jeszcze dostęp do ciepłej, bieżącej wody, mydła lub innych środków higienicznych, ręczników papierowych/suszarek. Dodatkowo obiekt powinien zapewniać dostęp do toalety osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z małymi dziećmi.

Toalety publiczne można znaleźć:

  • w zakładach pracy,
  • galeriach handlowych,
  • lokalach gastronomicznych,
  • obiektach sportowych,
  • urzędach,
  • placówkach oświatowych,
  • teatrach,
  • kinach,
  • przychodniach,
  • na stacjach benzynowych.

Nakaz wydzielenia toalety nie dotyczy jednak wszystkich – zależy to od powierzchni użytkowej danego obiektu, dlatego w małych sklepikach albo punktach usługowych takiego pomieszczenia najczęściej nie będzie.

Publiczna toaleta nie musi być darmowa, właściciel ma jednak obowiązek uprzedzić swoich klientów o opłatach za WC i z góry podać stawkę za takie udogodnienie. Przy płatnej toalecie najlepszym rozwiązaniem jest naklejka z naszego sklepu, umieszczona na drzwiach toalety, z napisem „toaleta płatna” i podaną ceną. Można też dać na takim znaku zastrzeżenie, że klienci lokalu nie płacą i stawka np. 10 zł dotyczy jedynie osób z zewnątrz.

Oznaczenie toalety umieszcza się na drzwiach. Standardowo jest to napis „toaleta” albo „WC”, a jeśli pomieszczenia są dzielone ze względu na płeć, koniecznie trzeba podać taką informację, albo w formie napisu „damska” oraz „męska”, albo za pomocą stosownych piktogramów.

W toaletach koedukacyjnych także musi się znaleźć właściwe oznakowanie, tak by użytkownicy wiedzieli, że toaleta jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Tabliczka oznaczająca toaletę powinna być dobrze widoczna z daleka, dlatego najbardziej polecane są znaki w kontrastowych kolorach, np. niebiesko-białe, dostępne na zalepieni.pl w różnych wariantach.

Jakie piktogramy WC są zalecane w publicznych toaletach?

Zgodnie z najnowszymi przepisami, oznakowanie toalety powinno być jasne i zrozumiałe dla osób w każdym wieku oraz dla obcokrajowców. Z tego względu w toaletach publicznych zaleca się stosowanie zunifikowanych symboli, stosowanych na całym świecie, czyli piktogram sylwetki damskiej, sylwetki męskiej, wózka inwalidzkiego, przewijaka dla dziecka.

W niektórych miejscach można jeszcze spotkać stare znaki: kółko oznaczające toaletę damską oraz trójkąt oznaczający toaletę męską, ale obecnie dużo popularniejsze są właśnie piktogramy sylwetek w odcieniach białego i niebieskiego.

W podobnej stylistyce są także inne nasze tabliczki sanitarne, do oznaczenia pryszniców, pomieszczeń dla rodzica z dzieckiem, toalety tylko dla personelu. Oprócz standardowych biało-niebieskich oznaczeń, produkujemy także naklejki w eleganckich odcieniach złota i srebra, z napisami i symbolami w kolorze czarnym.

Napisy są wykonane dużą, prostą czcionką, a jeśli klientowi nie odpowiada żaden z dostępnych rozmiarów, można złożyć zamówienie na tabliczkę/naklejkę w niestandardowym formacie.

Jak przymocować tabliczkę do drzwi toalety?

Drzwi to najlepsze miejsce na oznakowanie toalety. Naklejkę bądź tabliczkę umieszcza się na wysokości wzroku, zwykle na środku drzwi albo nad klamką.

Tabliczki z naszej oferty są samoprzylepne, z taśmą piankową, więc nie trzeba kupować żadnych dodatkowych akcesoriów montażowych. Przed naklejeniem tabliczki drzwi powinno się wyczyścić i osuszyć, tak żeby klej dobrze trzymał na całej powierzchni. Następnie trzeba zdjąć warstwę ochronną z pianki montażowej i szybko przyłożyć tabliczkę do wybranego miejsca – taśma od razu się przykleja do powierzchni.

Po montażu nie bardzo da się zmienić ułożenie tabliczki, dlatego dla pewności można wcześniej narysować na drzwiach linie ułatwiające prostą aplikację znaku.

Równie proste jest naklejenie naszej nalepki. Dostarczana jest ona z taśmą zabezpieczającą, którą zdejmuje się tuż przed aplikacją. Naklejki są niewielkich rozmiarów i nie powinno być problemów z równym nałożeniem jej na drzwi – pęcherzyków powietrza można uniknąć dzięki wygładzeniu naklejanej nalepki dłonią.

Naklejki z naszej oferty są dodatkowo zabezpieczone, przez co ciężko je zarysować, a napisy nie blakną pod wpływem światła. Każda nalepka jest odporna na warunki atmosferyczne, więc w razie potrzeby można ją zastosować na zewnątrz.

Dodatkowe tabliczki informacyjne

Sporym problemem w publicznych toaletach jest utrzymanie porządku. Wielu klientów wrzuca do misek sedesowych śmieci, które zapychają toaletę, i konieczne jest jej odetkanie, żeby przywrócić drożność kanalizacji. To spore utrudnienie, ponieważ zapchana toaleta będzie przez jakiś czas niedostępna dla użytkowników, nie mówiąc już o dodatkowych kosztach dla właściciela obiektu.

Jak temu zapobiec? Na pewno nie zaszkodzi umieścić w toalecie nalepki informacyjnej, która pokazuje, co robić ze śmieciami. W ofercie posiadamy naklejki ze znakiem zakazu – pokazują one, że do toalety nie wolno wrzucać żadnych odpadków poza papierem toaletowym. Jest też inna wersja naklejki „toaleta to nie śmietnik”, która informuje, że wszelkie śmieci powinno się wrzucać do kosza, a nie sedesu.

Inaczej niż symbol toalety, naklejkę informacyjną umieszcza się wewnątrz, a nie na drzwiach pomieszczenia. Naklejka nie musi być dużych rozmiarów, natomiast powinna być czytelna – nasze oznakowania mają proste, zrozumiałe symbole i wyraziste kolory, co czyni je dobrze widocznymi również w małych, słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Instrukcje dostępne są jako tabliczki PCV i naklejki, a do wyboru są formaty: 21×15 cm, 30×21 cm, 42×30 cm, 60×40 cm, 84×60 cm.

Dla oznakowania węzła sanitarnego w pracy, w szkole, w galerii handlowej i urzędzie lub przychodni lekarskiej, możesz z powodzeniem wykorzystać nasze naklejki i tabliczki tematyczne. Oferujemy Ci szeroki zakres tego rodzaju produktów z odpowiednimi napisami i grafikami, byś mógł właściwie oznaczyć toaletę czy pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem.

Tabliczki sanitarne

Wybieraj naklejki, które są Ci potrzebne i bez trudu naklejaj je na płaską, równą powierzchnię ścian lub drzwi. Być może w Twoim przypadku dobrze sprawdzą się nasze tabliczki z trwałego tworzywa sztucznego, które mają dwustronną, piankową taśmę, ułatwiającą ich naniesienie w wybranym do tego miejscu.

Oznaczenia TOALETA / WC / PRYSZNIC / PRZEWIJAK / POMIESZCZENIA DLA RODZICA

Wśród naszych naklejek i tabliczek informacyjnych znajdziesz takie z oznakowaniem toalety, WC, pomieszczenia z prysznicem, pokoju dla rodzica czy pomieszczenia z przewijakiem. Możesz kupić na Zalepieni.pl naklejki z opisem toalety damskiej lub męskiej oraz toalety dla osób niepełnosprawnych, w różnych kolorach oraz z grafiką lub bez.