Baterie

Bateria to sprzęt codziennego użytku. Służy do zasilania bardzo wielu przedmiotów, dlatego ich zapas zawsze warto mieć w biurze, domu czy siedzibie firmy.

Oczywiście nie ma jednej uniwersalnej baterii pasującej do wszystkiego, ale do tych najczęściej kupowanych zaliczają się popularne paluszki.

Do czego używa się baterii?

Bateria to źródło zasilania. Dzięki bateriom sprzęt nie musi być podłączony na stałe do kontaktu, dlatego powszechnie stosuje się je w różnego rodzaju urządzeniach przenośnych jak piloty, latarki, zegarki, zabawki, lampki, akcesoria medyczne i higieniczne, radia, odtwarzacze muzyki.

Baterie

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Na baterie są także zegary ścienne oraz różnego rodzaju czujniki, np. dymu, a więc sprzęt znajdujący się w jednym miejscu, ale pobierają one tak mało mocy, że nie ma sensu podłączanie ich do prądu albo ze względów konstrukcyjnych nie jest to w ogóle możliwe.

Bateria zapewnia urządzeniu energię niezbędną do działania, choć rzecz jasna nie jest to źródło niewyczerpalne – po określonym czasie bateria staje się już niezdatna do użytku i trzeba ją wymienić na nową. W bateriach energia elektryczna powstaje wskutek zachodzących reakcji chemicznych. Pojemność baterii zależy od jej rodzaju, a to, jak szybko się wyładowuje, ma związek z intensywnością pracy danego urządzenia – jeśli mechanizm potrzebuje niewiele energii do działania, jak w pilocie do telewizora, bateria może wytrzymać nawet kilka lat, ale gdy sprzęt pracuje na wysokich obrotach, jak na przykład golarka lub elektryczny młynek do pieprzu, baterię trzeba będzie wymienić po zaledwie kilkunastu tygodniach.

Czym wyróżniają się baterie alkaiczne?

W naszym sklepie sprzedajemy przede wszystkim baterie alkaiczne. Są dużo lepsze od baterii cynkowych, na czym jednak konkretnie polega ich przewaga? Różnica wynika z zastosowanego elektrolitu – w bateriach cynkowych znajduje się chlorek amonu, w alkaicznych wodorotlenek potasu. Z tego względu baterie alkaiczne są pojemniejsze, co oznacza po prostu, że dostarczą użytkownikowi więcej energii. Do tego bateria alkaiczna dłużej zachowa swoje właściwości – może leżeć nieużywana przez kilka lat, nie tracąc początkowej pojemności, i po tym czasie bez problemu można ją umieścić w urządzeniu elektrycznym, mając pewność, że zadziała jak nowa.

Dostępne na zalepieni.pl baterie alkaiczne wyróżniają się wysoką wydajnością i mogą być stosowane do rozmaitych urządzeń wymagających takiego zasilania. Prócz tego mają wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu unika się ryzyka wylania elektrolitu – są to szkodliwe dla zdrowia substancje, z którymi człowiek nie powinien mieć kontaktu. Baterie alkaiczne nadają się zarówno do użytku domowego, jak i zastosowań profesjonalnych.

Jak wybrać rodzaj potrzebnej baterii?

W naszym sklepie sprzedajemy baterie różnego rodzaju. Zwykle są one dostępne w zbiorczych opakowaniach, po cztery albo po dziesięć sztuk, co pozwala oszczędzić na cenie, a pod ręką jest zawsze zapas baterii, gdyby nagle okazały się niezbędne. Zresztą wiele urządzeń wymaga założenia kilku sztuk baterii – warto przy tym pamiętać, że kiedy taki sprzęt przestaje działać, to wymienia się wszystkie baterie, a nie tylko jedną czy dwie, nawet jeśli po częściowej podmianie dana rzecz znowu zaczyna działać.

Przed zakupem baterii należy sprawdzić, jakiego dokładnie zasilania nasz przedmiot potrzebuje – jest to opisane w instrukcji użytkowania, stosowne oznaczenia powinny być też umieszczone na obudowie, w miejscu na baterie. Nie wolno wkładać baterii innego typu niż wskazuje to producent, istotny jest też kierunek ułożenia baterii. Do szczególnych zastosowań polecamy baterie o podwyższonej pojemności, fabrycznie nowe, od renomowanych producentów.

Co zrobić ze zużytymi bateriami?

Baterii nie da się ponownie naładować i muszą one trafić do recyklingu, w ramach którego można odzyskać wartościowe pierwiastki. Baterie z naszego sklepu są bezpieczne w użytkowaniu i bardzo trudno jest je uszkodzić, niemniej gdy już się rozładują, powinno się je wrzucić nie do zwykłego śmietnika, tylko do specjalnego kontenera na małe elektroodpady.