Zakazy

Jak poinformować, że w danym miejscu nie wolno czegoś robić? Najskuteczniej zrobią to odpowiednio zaprojektowane znaki zakazu – muszą mieć krótki, zrozumiały dla wszystkich komunikat, a do tego przyda się jeszcze przykuwający uwagę piktogram. Znaki zakazu mogą być umieszczane na tabliczkach albo przykleja się je na ścianę.

Czy znaki zakazu są obowiązkowe?

Znaki zakazu zaliczają się do znaków bezpieczeństwa. Ich treść odnosi się do czynności, których w danym miejscu nie należy robić, ponieważ mogłoby to zagrozić zdrowiu oraz życiu osób znajdujących się w pobliżu. Zadaniem znaków zakazu może być także ochrona mienia, zwierząt i przyrody. W naszym sklepie posiadamy szeroki wybór tabliczek ze znakami zakazu, dzięki którym uda się poprawić bezpieczeństwo.

zakazy miniaturka
Pokaż kategorie

Wyświetlanie 1–18 z 74 wyników

Wyświetlanie 1–18 z 74 wyników

W zakładach pracy oraz budynkach użyteczności publicznej obowiązkowe jest umieszczanie znaków zakazu BHP, jak np. znak „nie dotykać! urządzenie elektryczne” czy „zakaz używania otwartego ognia”.

Są też znaki, których obecność wynika z zapisów regulaminowych obiektu – służą one nie tylko do poprawy bezpieczeństwa, ale i do utrzymania pożądanego komfortu użytkowników, jak chociażby zakaz pozostawiania odpadów na zewnątrz śmietnika lub zakaz hałasowania.

W zakładach pracy oraz w obiektach komercyjnych za umieszczanie znaków zakazu odpowiada właściciel albo pracownik oddelegowany przez niego do wykonania tego zadania. Na osiedlach mieszkalnych najczęściej zajmuje się tym zarządca nieruchomości. Wolno także taki znak zakazu umieścić na prywatnej posesji, jeśli tylko nie stoi on w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

W jakich miejscach montowane są znaki zakazu?

Znaki zakazu umieszcza się wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. W zakładach produkcyjnych to przede wszystkim tabliczki ostrzegające przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą niewłaściwe wykonywanie pracy bądź wchodzenie do wybranych pomieszczeń przez osoby nieuprawnione. W miejscach publicznych i w obiektach rekreacyjnych tabliczka z zakazem może dotyczyć np. spożywania alkoholu, wchodzenia z jedzeniem, używania urządzeń mobilnych, palenia papierosów.

W lasach i parkach powszechne są znaki zakazu dotyczące biwakowania, palenia ognisk i grilli, dokarmiania dzikich zwierząt, z kolei przy jeziorach i stawach można umieszczać znaki zakazujące kąpieli, skoków do wody, łowienia ryb. W naszej ofercie mamy także znaki zakazu, jakie zazwyczaj potrzebne są na osiedlach mieszkalnych, czyli między innymi „zakaz jazdy na rolkach”, „zakaz wrzucania ulotek reklamowych”, „zakaz wyprowadzania psów”, „zakaz odbijania piłki o ścianę”.

Jak wybrać właściwy znak zakazu?

Znak zakazu ma poinstruować, czego nie robić, dlatego musi być czytelny i zrozumiały dla osób w każdym wieku. Nasze tablice zakazu projektujemy tak, aby znajdujący się na nich piktogram nie pozostawiał wątpliwości co do treści przekazu, prócz tego na większości znaków umieszczamy jeszcze napis z treścią zakazu.

W przypadku znaków zakazu piktogramy zazwyczaj są czarne, a tło tabliczki ma kolor biały. O tym, że jest to znak zakazu, informuje czerwona obwódka oraz charakterystyczny, czerwony okrąg z ukośnym przekreśleniem.

Wybrane tabliczki z naszej oferty mają żółte, ostrzegawcze tło, lub dla większej czytelności pojawiają się dodatkowe kolory, na przykład zieleń na tabliczkach z zakazem deptania trawników. Jeśli na znaku zakazu musi się pojawić więcej treści, zalecamy naszym klientom zakup dużych tabliczek z kontrastowym nadrukiem i prostą czcionką.

Co lepsze – tabliczka czy naklejka?

Znak zakazu może być tabliczką umieszczaną luzem albo mocowaną do ściany bądź drzwi. Na zalepieni.pl można zamówić specjalne trzonki i profile aluminiowe do tabliczek zakazu – są one wykończone piankową taśmą mocującą, co ułatwia montaż i zapewnia trwałość gotowego znaku. Inny sposób na montaż tabliczki to klej albo taśma dwustronna, to jednak sprawdza się jedynie w przypadku gładkich, równych powierzchni – jeśli podłoże nie nadaje się do klejenia, potrzebne będą wkręty, śruby lub dystanse dostępne w naszym sklepie.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są także naklejki. Znaki zakazu w tej formie można zamówić na naszej stronie w różnych wymiarach – oferujemy zarówno małe nalepki o szerokości 21 cm, jak i większe naklejki, o rozmiarze 84 × 60 cm. Bez względu na wybrany rozmiar, każda naklejka z naszego sklepu jest samoprzylepna, z mocnej folii odpornej na zarysowania i blaknięcie. Naklejka od razu nadaje się do użycia – odrywa się ją po prostu od folii zabezpieczającej i przylepia do podłoża. Naklejki powinno się przyklejać w trakcie dobrej pogody, kiedy jest więcej niż 0 stopni i nie ma opadów. Powierzchnię przed nałożeniem naklejki powinno się starannie wyczyścić i odtłuścić, w przeciwnym razie klej będzie gorzej trzymał i pojawią się na nalepce nieestetyczne pęcherze.

Czy można stosować naklejki na zewnątrz?

Bardzo wiele znaków zakazu umieszcza się na otwartym terenie, przez co takie tabliczki są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dla naszych naklejek to nie problem, ponieważ nie szkodzą im ani deszcze, ani ekstremalne temperatury, i z powodzeniem można stosować je także na zewnątrz, a nie tylko w budynkach. Dodatkowo każda naklejka ze znakiem zakazu została pokryta laminatem antyrefleksyjnym, tak że widać ją dobrze również w ostrym słońcu.

Dlaczego warto ustawiać znaki zakazu?

Regulamin korzystania to dużo treści i nie wszystkim chce się go czytać. Znak zakazu jest prostszy w odbiorze, a piktogramy skuteczniej odwołują się do wyobraźni, trudniej też zignorować jakiś zakaz, jeśli na miejscu stoi tabliczka z jasnym komunikatem. Treść tabliczki wystarczy dopasować do rodzaju obiektu oraz aktywności.

Produkujemy naklejki oraz tabliczki odpowiednie dla firm, sklepów, stacji benzynowych, prywatnych posesji, terenów rekreacyjnych. Dodatkowo oprócz znaków zakazu można zamówić u nas różnego rodzaju tabliczki informacyjne oraz tabliczki BHP – przyjmujemy zamówienia na pojedyncze sztuki oraz większe zestawy. Nasze znaki wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu posłużą przez wiele lat.

Zakaz zatrzymywania i inne

Naklej na bramę znak zakazu zatrzymywania się i postoju, z dopiskiem „Brama Wjazdowa, Nie zastawiać”. Natomiast w miejscu, które bynajmniej nie jest przeznaczone do biwakowania, umieść zakaz wraz z piktogramem, który przemówi do wyobraźni potencjalnych biwakowiczów.

W muzeum czy galerii oznacz już na wejściu Zakaz fotografowania i zakaz hałasowania. Na bloku czy ścianie szczytowej swojego domu możesz wykorzystać Zakaz gry w piłkę lub Zakaz odbijania piłki.

Jakość znaków zakazu

Wszystkie oferowane przez nas tablice i naklejki z kategorii „Zakaz” wykonane są z materiałów, którym nie straszny negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Dlatego można je stosować nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz pomieszczeń. Wybierz takie zakazy, które pasują do Twojej działalności lub pozwolą Ci skutecznie zabezpieczyć mienie i święty spokój.