Etykiety na przetwory z warzyw

Coraz więcej osób przekonuje się do robienia domowych przetworów. Nie tylko pozwalają one delektować się smakiem wielu warzyw również poza sezonem, ale też dzięki takiej formie znajdują one nowe zastosowanie. Własnoręczne szykowanie warzywnych przetworów bywa wprawdzie dość czasochłonne, ale doskonały, naturalny smak z pewnością wynagrodzi ten trud.

Dlaczego warto robić warzywne przetwory?

Tradycja robienia przetworów jest w Polsce bardzo długa. Do marynowania i kiszenia nadaje się prawie każde warzywo, wystarczy mieć dobry przepis, a do rozróżnienia tych receptur przydatne będą odpowiednio przygotowane etykiety.

etykiety na przetwory z warzyw kategoria
Pokaż kategorie

Wyświetlanie 1–18 z 20 wyników

Wyświetlanie 1–18 z 20 wyników

W naszym sklepie można zamówić gotowe naklejki do oznakowywania słoików z przetworami, dzięki czemu wiadomo będzie, że jedne buraczki marynowane są według przepisu od mamy, a drugie według receptury dziadka. Nie są to oczywiście jedyne wersje opisów – naszym klientom dajemy do dyspozycji kreator treści, w którym wpisuje się własną nazwę przetworu.

Dostępne w naszej ofercie etykiety na przetwory z warzyw odnoszą się zarówno do dobrze znanych klasyków jak marynowana papryka albo sałatka ogórkowa, jak i przetworów o nietypowym składzie. Właśnie dzięki możliwości spersonalizowania etykiety łatwo da się przygotować opakowania tak, by nie było żadnych wątpliwości, co znajduje się w słoiku. W opisie można zaznaczyć na przykład, że to „pikantna sałatka warzywna” albo „marynowana cukinia z curry”.

Co warto umieścić na etykiecie?

Atutem domowych wyrobów jest to, że nie zawierają one żadnych sztucznych barwników ani konserwantów. Smakiem mocno jednak się różnią między sobą, i to nie tylko ze względu na samą recepturę, ale i pochodzenie warzyw. Korzystając z naszej oferty, można stworzyć etykietę, na której znajdzie się taka informacja. Jeśli część przetworów będzie ze zbiorów z przydomowego ogrodu, a część z warzyw zakupionych w sklepie, to po samym wyglądzie nie da się tego rozpoznać, natomiast etykieta pozwoli szybko zidentyfikować wybrany słoik bez konieczności jego otwierania.

Co jeszcze się przyda w opisie? Na pewno data produkcji. Może to być tylko rok wykonania przetworu albo dokładny termin zagotowania słoika z warzywami – ta druga opcja jest przydatna szczególnie w sytuacji, gdy przetwory nie nadają się do zjedzenia zaraz po przygotowaniu, ale wymagają odczekania kilku dni bądź tygodni, aż nabiorą w pełni swoich właściwości.

Dużym plusem naszych naklejek jest też to, że poza napisami mają one atrakcyjną grafikę, odnoszącą się bezpośrednio do zawartości słoika – przykładowo, na „buraczkach marynowanych” jest rysunek tego warzywa. To sprawia, że słoiki z warzywnymi przetworami wyglądają bardziej efektownie i jest łatwiej je rozróżniać między sobą.

Jak wybrać naklejki dla siebie?

Typ etykiety dostosowuje się oczywiście do rodzaju przetworu. Zapewniamy naklejki dla niemal wszystkich popularnych przetworów – zamówić można u nas etykiety na patisony, ogórki, paprykę, marchewkę, kapustę, przecier pomidorowy, buraczki, cukinię, dynię. Są również naklejki na sałatki i mieszanki warzywne, a wypełniając kreator tekstów można podać nazwę przepisu albo wymienić główne składniki.

Wszystkie nasze etykiety mają ten sam rozmiar, 10 × 8 cm, co pasuje na standardowe słoiki, w których robi się przetwory. Duże słoiki można okleić z dwóch stron, a wtedy nie będzie już konieczności ich pełnego obracania podczas poszukiwań tego właściwego przetworu. Napisy na naszych etykietach są wystarczająco duże i czytelne, a do tego w kontrastowym kolorze, więc łatwo da się je przeczytać.

Jak oklejać słoiki etykietami?

Na zalepieni.pl sprzedajemy etykiety samoprzylepne, co oznacza, że nie trzeba dodatkowo kupować kleju czy taśmy klejącej. Etykiety są mocne, dobrze się trzymają słoików i nie odchodzą na rogach, nie będzie też większego problemu z ich późniejszym usunięciem. Naklejki najlepiej jest umieszczać już po zagotowaniu słoików, gdy przetwory ostygną. Etykietę wystarczy oderwać od folii zabezpieczającej i przyłożyć do szklanej powierzchni, zwracamy przy tym uwagę, czy na słoiku nie ma żadnej wilgoci.

•         •          •

Kto nie lubi warzywnych przetworów? Dzięki nim można się delektować smakiem pysznych i zdrowych warzyw nie tylko w sezonie, ale również podczas chłodnych, zimowych miesięcy.

Do robienia pysznych przetworów można wykorzystać niemal każde warzywo, co zapewni dużą różnorodność w domowej spiżarce, a i dobrze znane klasyki, jak przecier pomidorowy czy domowe buraczki, będą smakować inaczej w zależności od receptury i sposobu przygotowania. Wpływ na końcowy efekt ma nawet miejsce zbioru owoców.