Tabliczki adresowe z ulicą i numerem domu

Tabliczki, jakie umieszcza się na ścianach budynków, bardzo ułatwiają ich identyfikację.

Aby tabliczka dobrze spełniła swoją funkcję, musi być wykonana z wysokiej jakości materiału odpornego na czynniki atmosferyczne, prócz tego należy zadbać o czytelność umieszczonych napisów. Warto przy tym pamiętać, że tabliczka z numerem budynku jest obowiązkowa i właściciel posesji musi we własnym zakresie zamontować ją na swojej nieruchomości.

tabliczka adresowa kategoria
Pokaż kategorie

Wyświetlanie 1–18 z 23 wyników

Wyświetlanie 1–18 z 23 wyników

Jak powinna wyglądać tabliczka adresowa?

Tabliczka adresowa informuje o dokładnej lokalizacji danego budynku. Z takiej informacji korzysta między innymi listonosz oraz kurierzy dostarczający przesyłki, służby porządkowe, zaproszeni goście.

Na zalepieni.pl można zamówić tabliczki w dwóch wersjach: z nazwą ulicy i numerem domu oraz nazwą miejscowości, ulicy i numerem posesji. Tabliczka musi być czytelna, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest prosta, wyraźna czcionka w kontrastowym kolorze, tak aby napis informacyjny odcinał się od tła i był widoczny również w pełnym słońcu albo przy zachmurzeniu.

Nasze tabliczki są w intensywnych, przyjemnych dla oka odcieniach, dzięki czemu od razu można je rozczytać. Kolory nie blakną pod wpływem słońca oraz opadów – zamówione w naszym sklepie tabliczki mają okres trwałości sięgający nawet do 8-10 lat. Poza numerem posesji i nazwą ulicy na tabliczkach nie powinno się umieszczać żadnych innych treści – dodatkowe informacje, np. dotyczące wejścia do posesji, lepiej umieścić na oddzielnej tabliczce umieszczonej obok.

Gdzie należy zamontować tabliczkę adresową?

Skoro tabliczka adresowa z ulicą i numerem domu ma pełnić funkcję informacyjną, właściciel musi ją zamocować w dobrze widocznym miejscu na frontowej ścianie budynku. Zwykle umieszcza się ją przy drzwiach wejściowych, jeśli jednak dom stoi dość daleko od granicy posesji, wskazane jest zamieszczenie drugiej tabliczki adresowej także na ogrodzeniu.

Tabliczka musi zawierać numer domu i nazwę ulicy bądź placu, a jeśli dom stoi na wsi lub w małej miejscowości, w której ulice nie posiadają własnych nazw, obowiązkowo trzeba umieścić nazwę miejscowości. Tabliczki adresowej nic nie może przysłaniać, a wieczorem i w nocy tabliczka powinna być tak oświetlona, żeby w razie konieczności dało się szybko zidentyfikować numer danego budynku. Tabliczki z naszej oferty świetnie się sprawdzą w każdych warunkach i będą pasować do wszystkich domów, niezależnie od ich stylu architektonicznego oraz kolorów elewacji.

Czy tabliczka adresowa jest obowiązkowa dla każdego domu?

Tabliczkę z adresem musi na swojej posesji umieścić każdy, bez względu na to, czy budynek jest domem prywatnym, firmą albo instytucją publiczną. Numer i adres musi być oczywiście zgodny z ewidencją gruntów i budynków.

Te kwestie reguluje Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku. Jak mówi art. 47 b Ustawy: „Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru”.

Zgodnie z przepisami, właściciel domu jednorodzinnego musi samodzielnie zatroszczyć się o przygotowanie takiej tabliczki i umieszczenie jej na elewacji budynku w ustawowym terminie.

Na zalepieni.pl można zamówić tabliczkę z dowolnym adresem, zapewniamy też szybką realizację zlecenia oraz krótki czas dostawy na terenie całego kraju.

Co grozi w przypadku niedopełnienia tego obowiązku?

Właściciel domu, na którym nie umieszczono obowiązkowej tabliczki adresowej, musi się liczyć z karą finansową do 250 zł albo karą nagany. W przypadku większych obiektów obowiązek umieszczenia tabliczki adresowej może spoczywać na dozorcy lub administratorze budynku. Kara przewidywana jest też w przypadku, kiedy tabliczka znajduje się w niewłaściwym stanie, to znaczy ma nieprawidłowy adres albo tabliczka jest już tak zniszczona, że nie da się jej rozczytać i poprawnie podać adresu.

Jak przygotować własną tabliczkę adresową?

Tabliczki adresowe, które można u nas zamówić, bez problemu sprawdzą się nawet w trudnych warunkach pogodowych. Tablica jest odpowiednio zabezpieczona przed blaknięciem i ścieraniem. Adres podaje się podczas składania zamówienia, w kreatorze napisów – wystarczy w polu „adres” wpisać nazwę ulicy/miejscowości oraz numer domu, plus ewentualnie jeszcze nazwę miejscowości, w zależności od rodzaju tabliczki.

Następnie trzeba wybrać wielkość tablicy. Przy niskich numerach i krótkich nazwach można wybrać małą tabliczkę, np. w rozmiarze 21 × 15 cm, ale gdy treści ma być więcej, a do tego elewacja jest nieco oddalona od granicy posesji, lepiej wybrać większy model, np. w rozmiarze 70 × 50 cm. Nasze tabliczki robione są:

 • z PCV
 • albo płyty kompozytowej aluminiowej.

Kompozyt jest trzywarstwowy, o grubości 2 mm, lekki i zarazem niezwykle trwały na zniszczenia. Co istotne, kompozyty aluminiowe, właśnie ze względu na swoją nowoczesną, warstwową strukturę, nie są przyjmowane w skupach złomu, więc taka tabliczka nie będzie obiektem zainteresowania ze strony złodziei.

W jaki sposób zamocować tabliczkę adresową na ścianie budynku?

Dzięki naszym rozwiązaniom nie ma w tym nic trudnego. Tabliczkę adresową można zamontować z użyciem specjalnego kleju, taśmy dwustronnej, śrub, wkrętów, dystansów. Wszystkie elementy niezbędne do montażu tabliczki można od razu zamówić w naszym sklepie online.

Oferujemy tabliczki w wielu opcjach montażu:

 • wkręt z zaślepką beton-cegła (4 szt.)
 • wkręt z zaślepką płyta gipsowo-kartonowa (4 szt.)
 • taśma piankowa do tabliczek (5 mb)otwór + wkręt z zaślepką beton-cegła (4 szt.)
 • otwór + wkręt z zaślepką płyta gipsowo-kartonowa (4 szt.)
 • otwór + opaska zaciskowa/trytytka przezroczysta 30 cm (4 szt.)
 • otwór ø 4,5 mm (4 szt.)
 • 4 otwory + 4 dystanse metalowe
 • słupek aluminiowy można kupić w naszym sklepie osobno
 • w wersji bez elementów montażowych

bez wyboru montażu, na wkręt z zaślepką beton-cegła, na wkręt z zaślepką płyta gipsowo-kartonową, na taśmę piankową, z otworami na wkręty do różnych materiałów budowlanych.

Najprostszy jest montaż z użyciem taśmy, przy czym nie zaleca się tego sposobu na elewacjach, które nie są gładkie. Montaż na klej można robić tylko w dodatnich temperaturach. Jeśli konieczne jest wiercenie, zaznaczamy miejsca na wkręty dokładnie według rozmiarów montowanej tabliczki. Niezależnie od wyboru rozwiązania, nasze tabliczki prezentują się bardzo estetycznie i elegancko, a specjalne zabezpieczenia chronią przed uszkodzeniami i utratą kolorów. Antyrefleks na tabliczce kompozytowej ułatwia także odczytywanie adresu w mocnym słońcu albo przy silnym sztucznym oświetleniu.