Darmowa wysyłka od 199 zł

Przeglądaj

Chcesz skontaktować się?

Kontakt

Media społecznościowe

Etykiety

Skąd wiadomo, co znajduje się wewnątrz opakowania? Informuje o tym etykieta.

Pełni ona zresztą także inną rolę. Przyciąga uwagę potencjalnych klientów. Dlatego istotna jest nie tylko sama treść, ale i graficzna oprawa. Obecnie w użyciu są przede wszystkim etykiety samoprzylepne. Są bardzo wytrzymałe, proste w użytkowaniu i przystępne cenowo.

Jakie były pierwsze etykiety?

Pomysł, aby znakować swoje wyroby, nie jest nowy. Robiono to już kilka wieków temu. Oczywiście tamte etykiety wyglądały inaczej od tych współczesnych.

Etykiety przygotowywano ręcznie. Zazwyczaj była to zwykła kartka z napisem, przyczepiona do butelki sznurkiem.

Początkowo etykiety stosowano głównie w farmacji. Po samej zawartości słoiczka ciężko było stwierdzić, co to za lekarstwo. Napisy na opakowaniach pozwalały uniknąć bolesnych pomyłek. Etykiety pojawiały się także na butelkach z alkoholem.

Rodzaje etykiet na alkohole w zalepieni.pl

  • W sklepie zalepieni.pl można zamówić personalizowane etykiety na nalewki. Etykiety mogą być wykonane z różnych materiałów i mogą mieć różne kształty. Dzięki temu można je dopasować do każdego rodzaju butelki.
  • Personalizowane etykiety na likiery, świetnie nadają się na prezent. Można wybrać dowolny tekst, który ma być umieszczony na etykiecie, a także wybrać spośród szerokiej gamy grafik lub zdjęć.
  • W naszym sklepie można zamówić etykiety na piwo, które nadają Twojemu trunkowi profesjonalny wygląd. Jest to świetna opcja, jeśli chcesz urozmaicić swoje piwo lub po prostu sprawić, aby prezentowało się lepiej. Zamówienie etykiet na zalepieni.pl jest proste i szybkie, a także niedrogie.
  • Jest u nas duży wybór etykiet na bimber. Dostępne wzory to m.in. etykiety imienne, regionalne lub humorystyczne. Zamówienie etykiet na bimber w zalepieni.pl to gwarancja szybkiej i bezproblemowej realizacji.
  • W sklepie zalepieni.pl można zamówić etykiety na whisky. Można wybrać kolor i rozmiar etykiety.
  • Proponujemy różne rodzaje etykiet na wino. Są to na przykład etykiety na wino czerwone czy białe, z motywem kwiatowym lub artystycznym. Zamawiając etykiety, można wybrać z wielu kolorów i wzorów. Szczególnym rodzajem są etykiety na wino weselne.
  • W zalepieni.pl nietypową propozycją są etykiety na cydr, które wyróżniają się swoim kolorem i wyglądem. Zamawiając etykiety, można wybrać spośród wielu dostępnych motywów.
  • Listę propozycji zamykają etykiety ślubne. Są to na przykład etykiety na wódkę weselną, która jest dostępna w kilku wariantach kolorystycznych i graficznych. Zamawiając taką etykietę, można ją dopasować do klimatu wesela.

W XVIII wieku wynaleziono nowy rodzaj druku – technikę litograficzną. Etykiety można było drukować na specjalnych maszynach. Technologia ta była znacznie wydajniejsza niż wcześniejsze prasy drukarskie, podobne do maszyny Gutenberga.

Wygląd etykiet

Zaczęto też zwracać większą uwagę na ich wygląd. Nie chodziło już tylko o ich funkcję informacyjną, ale o tworzenie znaków markowych. Po samej etykiecie dało się rozpoznać dany produkt.

Masowa produkcja żywności, kosmetyków czy chemii gospodarczej, jak i pojawienie się konserw, przyspieszyło ten proces.

Etykiety stały się niezbędne. Producenci szybko zauważyli, jak duże znaczenie dla decyzji zakupowych konsumentów ma wygląd opakowania.

Na etykietach pojawiły się chwytliwe nazwy, logotypy poszczególnych marek, slogany reklamowe zachęcające do zakupu. Druk w kolorze był kolejnym przełomem. Do projektu nalepki firmowej przywiązywano coraz większą wagę. To właśnie sprawiło, że etykiety popularnych produktów stały się wręcz kultowe.

Jak powinna wyglądać etykieta?

Estetyka jest bardzo ważna. Etykieta jest w pewnym sensie symbolem marki i powinna się dobrze kojarzyć. Istotny jest dobór kolorów, czcionki, tła, graficznych elementów. Całość powinna się wyróżniać na tle konkurencji. Musi też jakoś współgrać z daną branżą czy rodzajem produktów.

Na naszej stronie można zamówić etykiety w różnych wzorach i stylistykach. Oferujemy opcję dodawania własnych napisów, co podkreśli charakter gotowego wyrobu oraz jego indywidualne cechy.

Etykiety są też niezwykle przydatne w segregowaniu i porządkowaniu przetworów. Informują one nie tylko o tym, że w słoiku jest dżem albo marynowane warzywa. Podają także datę produkcji, skład, rodzaj receptury, pochodzenie zbiorów. Nasze etykiety mają ładną, czytelną grafikę nawiązującą do zawartości opakowania. Dzięki temu przetwory atrakcyjnie prezentują się na półkach. Nadają się na prezent nawet bez żadnych dodatkowych zdobień.

Gotowe etykiety są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie trzeba tracić czasu na przygotowywanie własnych projektów. Spersonalizowane znakowanie zapewnia nasz kreator treści. Podczas składania zamówienia wpisuje się w okienkach własny tekst. Następnie sprawdza się podgląd i akceptuje jej ostateczny wygląd. To idealna opcja dla osób zajmujących się produkcją domowych przetworów. Także trunków kraftowych jak wino, piwo czy nalewki.

Jak prawidłowo znakować produkty?

Warstwa wizualna opakowania może przesądzić o sukcesie danego produktu. Jednak podstawową funkcją etykiety jest dostarczanie informacji.

Przepisy jasno określają, w jaki sposób powinno się znakować towary. Na etykiecie musi być podana nazwa i przeznaczenie produktu. Muszę też być dane producenta i ewentualnie importera. Jeśli jest to wymagane ze względu na rodzaj towaru, należy umieścić znaki bezpieczeństwa oraz certyfikaty. Często też na etykiecie znajduje się jeszcze krótka instrukcja obsługi.

W przypadku żywności oraz suplementów diety musi zostać wyszczególniony:

  • pełen skład,
  • wartości odżywcze,
  • data produkcji oraz termin spożycia,
  • waga/objętość,
  • warunki przechowywania.

Podobne wytyczne, bez wartości odżywczych, obowiązują przy znakowaniu kosmetyków, chemii gospodarczej, leków.

Innymi słowy, po lekturze etykiety klient otrzymuje wszystkie niezbędne informacje. Ma świadomość, co dokładnie kupuje i czemu dana rzecz służy.

Etykiet na własny użytek te przepisy oczywiście nie dotyczą. Informacje dobiera się tak, by ułatwiało to korzystanie z przechowywanych produktów.

Etykiety dostępne na zalepieni.pl są zarówno informacyjne, jak i dekoracyjne. Dzięki temu zdecydowanie przewyższają ręcznie szykowane karteczki.

Jakie są rodzaje etykiet?

Etykiety są nie tylko na towary do sprzedaży czy wyroby domowej produkcji. Są niezbędne także w magazynach, transporcie przesyłek, archiwach, biurach, zakładach produkcyjnych.

Etykiety tego typu przekazują ważne treści. Na przykład informują, że w środku znajduje się szkło. Nie można tym pudełkiem rzucać ani ustawiać na nim czegoś ciężkiego.

Dzięki etykietom wiadomo, w jakich warunkach należy transportować paczki oraz gdzie powinno się je prawidłowo przechowywać. Można też w ten sposób przekazać, że przesyłkę trzeba otworzyć tylko we wskazanym miejscu. Bez używania ostrych przedmiotów. W naszym sklepie można też zamówić etykiety informujące, że zapakowany towar jest produkcji polskiej albo że szykowanie przesyłek odbywało się w pomieszczeniach monitorowanych i z zachowaniem standardów higienicznych.

Etykiety informacyjne muszą być wykonane z mocnej folii. Nie mogą blaknąć, ścierać się i odchodzić na bokach nawet podczas wielokrotnie powtarzanego przeładunku. Nasze etykiety są wykończone wysokiej jakości klejem. Dobrze znosi on trudne warunki atmosferyczne i doskonale trzyma się podłoża. Zwracamy też uwagę na to, by etykiety miały wyraziste kolory i napisy, które można odczytać również z większej odległości. Ponadto stosujemy łatwe do rozszyfrowania piktogramy.

Etykiety okolicznościowe

Jeszcze inną kategorią są etykiety okolicznościowe. Dzięki naszej ofercie można ozdobić butelki z alkoholem na wesele. Zwykłe, sklepowe etykiety niezbyt pasują na taką okazję. Natomiast spersonalizowane wino czy wódka staje się bardzo efektowną częścią całej weselnej dekoracji. Etykiety okolicznościowe można zamówić w wybranym wzorze, dostosowując grafikę na butelce do wystroju sali oraz stołów. Napisy na etykiecie są oczywiście spersonalizowane, z imionami pary młodej oraz datą ślubu.

Jak umieszczać etykiety na opakowaniach?

Pierwsze etykiety były papierowe. Przyklejało się je ręcznie. Od XX wieku jest to już proces zautomatyzowany, aczkolwiek w niektórych mniejszych manufakturach wciąż jeszcze praktykuje się ręczne znakowanie produktów.

Etykiety mogą być przyklejane na mokro, z użyciem kleju. Coraz częściej jednak stosuje się etykiety samoprzylepne. Są one znacznie wygodniejsze i szybsze w obsłudze, do tego dokładniejsze i nie zostawiają śladów po kleju.

Etykiety IML i SSL

W masowej produkcji popularne są także etykiety IML oraz SSL. Te pierwsze są nanoszone bezpośrednio na opakowanie już podczas jego produkcji. Spotyka się je najczęściej na towarach spożywczych jak sery, lody czy konserwy rybne.

Z kolei SSL to rodzaj etykiety z termokurczliwego tworzywa. Przylega ona bardzo ściśle do opakowania i pełni dodatkowo funkcję zabezpieczającą.

Etykiety samoprzylepne

Przy produkcji na mniejszą skalę oraz do wyrobów domowych najlepsze są etykiety samoprzylepne. Takie, które zamówić można w naszym sklepie. Są one dostarczane w arkuszach z naciętym spodem. Łatwo odklejać poszczególne etykiety bez naruszania pozostałych części. Etykiety są tak przygotowane, że nie trzeba już nic docinać ani stosować dodatkowego kleju. Warstwa klejąca jest zabezpieczona warstwą papieru, którą wystarczy oderwać. Etykieta od razu nadaje się do umieszczenia na opakowaniu.

Etykiety samoprzylepne można umieszczać na opakowaniach szklanych i plastikowych. Wybierając etykietę, warto sprawdzić jej rozmiar.

Powierzchnia do oklejenia powinna być gładka. Dostępne są także etykiety, które da się umieścić na opakowaniu z wytłoczeniami. Wymaga to jednak większej staranności wykonania oraz bardzo precyzyjnego umieszczenia naklejki.

Nim nałoży się etykietę, opakowanie dobrze jest oczyścić z brudu oraz tłustych śladów. Należy też zwrócić uwagę na to, czy powierzchnia jest idealnie sucha. Wilgoć, tak samo jak zabrudzenia, osłabia działanie kleju.

Etykietę najwygodniej jest przyklejać od krótszej strony, starannie dociskając ją na całej szerokości, tak by pod naklejkę nie dostały się pęcherzyki powietrza.

Jak stworzyć własną etykietę?

Najpierw należy określić, co dokładnie ma się znaleźć na etykiecie. Potem dostosowujemy etykietę do rodzaju opakowania. Musi zmieścić się w całości na butelce czy słoiku i pozostać czytelna.

Grafika nie powinna być przeładowana nadmiarem kolorów i elementów graficznych. Nie może być problemu z odczytaniem jej treści i szybką identyfikacją wśród innych opakowań.

Jest także możliwość stworzenia własnej etykiety od podstaw. Pomagają w tym etykiety samoprzylepne z gładką, białą powierzchnią. Nanosi się na nią przygotowany nadruk. W naszej ofercie są etykiety w różnych rozmiarach. Na większe kartony albo małe pudełeczka. W zależności od indywidualnych potrzeb można zlecić nadruk u nas, na podstawie przesłanego projektu.

Bez problemu da się jednak stworzyć własną etykietę w biurze bądź w domu. Papier samoprzylepny jest obsługiwany przez większość standardowych urządzeń drukujących. Zarówno cyfrowych, jak i laserowych albo atramentowych. Arkusze są dostępne w rozmiarze A4. Można je podzielić na kilka większych pól albo na kilkadziesiąt małych etykiet.

Nadruk może być czarno-biały albo kolorowy, o dowolnej formie. Warto jednak mieć na uwadze, że na tych bardzo małych etykietach skomplikowane grafiki czy duża ilość tekstu będą słabo czytelne.

Jak usuwać niepotrzebne etykiety?

Papierową etykietę owijkową, która jest sklejona tylko na krawędziach, usuwa się dosyć łatwo. Zazwyczaj wystarczy ją przerwać na całej szerokości i od razu odchodzi ona od opakowania.

Z etykietami samoprzylepnymi jest już nieco trudniej. Nawet kiedy uda się zerwać papierową warstwę, to zostaje jeszcze klej. Do jego zmywania używa się rozpuszczalnika (najlepiej benzyny ekstrakcyjnej), płynu do mycia naczyń albo czegoś tłustego jak masło lub olej.