Segregacja odpadów

Segregacja śmieci ma na celu lepszą ochronę środowiska naturalnego, ułatwia także skuteczne odzyskiwanie różnego rodzaju surowców do ponownego użycia. Segregowanie śmieci jest już standardem w bardzo wielu miejscach, żeby jednak proces ten przebiegał we właściwy sposób, konieczne jest prawidłowe oznaczenie pojemników.

Czemu służy segregowanie śmieci?

Od 2020 roku segregacja odpadów komunalnych stała się obowiązkowa. Oznacza to, że śmieci trzeba zbierać osobno, zamiast wrzucać wszystko do jednego pojemnika, a za brak segregacji lub jej nieprawidłową organizację grozi mandat – można jednak zadeklarować, że nie będzie się segregować odpadów, ale wtedy zostanie doliczona dodatkowa opłata. Obowiązek segregowania śmieci dotyczy osiedli mieszkaniowych, prywatnych posesji, firm, budynków komercyjnych oraz instytucji.

Segregacja odpadów kategoria
Pokaż kategorie

Wyświetlanie 1–18 z 30 wyników

Wyświetlanie 1–18 z 30 wyników

Segregowanie odpadów przynosi wiele korzyści dla ludzi, zwierząt i przyrody. Przede wszystkim oszczędza się miejsce na składowanie śmieci i nie traci czasu na ich selekcję, co przekłada się także na oszczędności w zakresie zużycia wody i energii. Recykling śmieci zmniejsza zużycie zasobów naturalnych, co ogranicza degradację środowiska i obniża ceny produkcji nowych towarów.

Jakie są rodzaje śmieci?

Odpady komunalne dzieli się na:

  • papier
  • szkło
  • odpady zielone (np. skoszona trawa, liście, rośliny doniczkowe)
  • bioodpady (np. resztki jedzenia)
  • tworzywa sztuczne i metale
  • odpady zmieszane

Standardowo pojemniki na odpady szklane są zielone, na papier niebieskie, na metale i tworzywa żółte, na odpady zielone i bioodpady brązowe, a na odpady zmieszane czarne albo szare. Czasami kubły na śmieci są białe i posiadają jedynie nalepkę z symbolem segregacji w określonym kolorze. Takie naklejki, które ułatwiają identyfikację pojemników, można zamówić w naszym sklepie internetowym.

Posiadamy także oznaczenia na jeszcze inne rodzaje śmieci, w tym m.in. na popiół, odpady medyczne, odpady z kategorii „inne”. Naklejki dostępne są w różnych wersjach graficznych – do wyboru jest kolorowy piktogram na białym tle albo biały symbol na tle czerwonym, niebieskim, czarnym, brązowym, żółtym bądź zielonym.

Gdzie potrzebne jest oznakowanie segregacji odpadów?

Pojemniki na odpady muszą być prawidłowo oznakowane wszędzie tam, gdzie prowadzona jest selekcja śmieci. Naklejki oraz tabliczki z naszej oferty można stosować na osiedlowych śmietnikach, w domach jednorodzinnych, sklepach, placówkach medycznych, punktach usługowych, zakładach pracy, urzędach. Oznakowania są dostępne w różnych rozmiarach, więc łatwo je dopasować do własnych potrzeb, tak by spełniały one swoją funkcję. Jak najbardziej można też oznaczyć naszymi nalepkami pojemniki do domowej segregacji śmieci.

Produkujemy także naklejki i tabliczki dla odpadów niebezpiecznych – są one w żółtym, ostrzegawczym kolorze, z symbolem właściwym dla zagrożenia biologicznego. Zgodnie z przepisami BHP, tego typu oznakowania są obowiązkowe, tak aby przestrzec ludzi przed kontaktem z materiałem zakaźnym. Do wyboru jest kilka rozmiarów – najmniejsze naklejki mają szerokość 21 × 15 cm, a największe 84 × 60 cm. Ponadto można w naszym sklepie zamówić naklejkę z komunikatem dla kobiet w ciąży, przeznaczoną do pracowni rentgenowskich.

Zasady segregacji odpadów

Nie dla wszystkich jest jasne, do którego konkretnie pojemnika powinny trafić nagromadzone śmieci, bo co zrobić np. z opakowaniem po mleku, zrobionym zarówno z kartonu, jak i aluminiowej folii? Problematyczne są też opakowania po olejach i chemikaliach, bo nie wszystkie wolno wrzucać do zwykłego śmietnika, tylko trzeba je oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Właśnie z tego względu warto umieszczać tablice informacyjne dla użytkowników, które dokładnie tłumaczą, gdzie jakie odpady powinno się wrzucać. Na zalepieni.pl oferujemy tabliczki oraz naklejki z zasadami segregacji odpadów – mają one czytelną czcionkę, są napisane zrozumiałym językiem, stosują prawidłową symbolikę i wyjaśniają, których produktów nie wolno tutaj wrzucać. Najlepsze miejsce na naklejkę informacyjną to ściana tuż przy kubłach na odpady lub po prostu umieszcza się taką informację bezpośrednio na pojemnikach. Dodatkowo proponujemy naklejki z zakazem składowania śmieci obok pojemników.

Naklejki na elektroodpady

Szczególną kategorią śmieci są elektroodpady. Nie mogą one trafiać do odpadów mieszanych czy pojemników na tworzywa sztuczne i metale – zawierają one szkodliwe dla zdrowia pierwiastki, przez co muszą być składowane w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Mniejsze elektroodpady, jak żarówki i zużyte baterie, są często zbierane w sklepach, firmach i zakładach usługowych – dzięki naszym naklejkom można prawidłowo oznaczyć pojemniki na tego typu śmieci.

Jakie powinny być naklejki do pojemników na odpady?

Miejsca, w których składuje się śmieci, wymagają oznaczeń o podwyższonej trwałości. Oferujemy naklejki, które można stosować w trudnych warunkach oraz na zewnątrz – nalepki są wykonane ze specjalnego rodzaju folii odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie odklejają się pod wpływem opadów czy ekstremalnych temperatur. Posiadają także zabezpieczający laminat antyrefleksyjny i nie tracą przedwcześnie swoich kolorów pod wpływem światła oraz wilgoci.

Naklejkę z symbolem segregacji śmieci umieszcza się na czystej, odtłuszczonej i suchej powierzchni. Nalepkę przed aplikacją wystarczy zdjąć z folii zabezpieczającej i żadne dodatkowe środki klejące nie są potrzebne. Nasze naklejki można stosować na różnych materiałach, ale pod warunkiem, że powierzchnia jest gładka i bez ażurowych wycięć.

Kiedy lepsza będzie tabliczka?

Alternatywą dla naklejki jest tabliczka. Ma ona solidniejszą konstrukcję i jest grubsza, nie można jednak jej umieścić na pojemniku o zaokrąglonej powierzchni. Tabliczki z naszego asortymentu są wykończone od spodu taśmą piankową dwustronnie klejącą, co ułatwia ich montaż na drzwiach, ścianach, szybach, kontenerach o płaskich ściankach. Są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego mogą być montowane w miejscach bez zadaszenia.

Segregacja śmieci – oznaczenia

By segregacja śmieci funkcjonowała jak należy, trzeba oznaczyć kosze według określonych symboli i napisów. Na Zalepieni.pl znajdziesz naklejki i tabliczki, które umożliwią Ci realizację takiego zadania. Możesz je wykorzystać zarówno w swoim domu, przy segregowaniu odpadów przez domowników na odpowiednie sekcje śmieci, jak i w firmie, szkole, urzędach, instytucjach wszelkiego typu, w szpitalach czy po prostu w przestrzeni ulic poszczególnych dzielnic.

Mamy w ofercie tabliczki PCV z nadrukiem, który pokryty jest laminatem antyrefleksyjnym zabezpieczającym druk przed zarysowaniem czy blaknięciem w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego. Tabliczkę szybko przykleisz taśmą piankową dwustronną do ściany czy innego płaskiego miejsca.

W podobny sposób użyjesz naszych naklejek z nadrukiem i laminatem antyrefleksyjnym. Dzięki temu naklejki ułatwiające oznaczanie koszy na śmieci i segregację odpadów są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.