Oznaczenia parkingów

Parkingi znajdują się w bardzo wielu miejscach: przed sklepami, instytucjami publicznymi, blokami mieszkalnymi, biurowcami, hotelami, restauracjami, etc. Parking może być prywatny albo publiczny, ale niezależnie od jego charakteru, zawsze powinno się go czytelnie oznakować. Na tablicy mogą też znajdować się dodatkowe informacje, np. o rezerwacji miejsca.

Czy parking musi być oznakowany?

Teren płatnego parkingu zawsze powinien mieć znaki informujące o granicach strefy płatnego parkowania i jeśli te oznaczenia nie są zgodne z aktualnymi przepisami, kierowcy nie mają obowiązku uiszczania opłaty za postój. Wymóg oznakowania parkingu dotyczy także miejsc, w których mogą parkować jedynie pojazdy określonego rodzaju. Parkingi prywatne również powinno się oznaczać, szczególnie gdy właściciel chce pobierać opłaty za parkowanie lub są to miejsca zarezerwowane np. tylko dla klientów.

Parking
Pokaż kategorie

Wyświetlanie 1–18 z 19 wyników

Wyświetlanie 1–18 z 19 wyników

Tablice umieszcza się na parkingach naziemnych i podziemnych. W naszej ofercie dostępne są tabliczki oraz naklejki o różnych rozmiarach, co pozwala dopasować znak parkingu idealnie do własnych potrzeb. Produkujemy też tablice spersonalizowane, na których można umieścić własny tekst dotyczący rezerwacji miejsca postojowego.

Gdzie nie wolno parkować samochodu?

Według przepisów postój pojazdu oznacza jego zatrzymanie na ponad minutę i nie wynika z sytuacji na drodze, tylko jest decyzją kierowcy. Samochodu nie wolno jednak zatrzymać w dowolnym miejscu – zakaz zatrzymywania się dotyczy miejsc, w których stojący pojazd przyczynia się do zaburzenia płynności ruchu lub stwarza zagrożenie dla innych, natomiast zakaz parkowania umieszcza się tam, gdzie dłuższy postój aut byłby problematyczny.

Jak powinno wyglądać oznakowanie parkingu?

Standardowo oznaczeniem parkingu jest znak z dużą, białą literą „P” na niebieskim tle – takie tablice można zamówić na zalepieni.pl. Najprostsza tablica nie zawiera żadnych dodatkowych symboli i jedynie informuje o tym, że na danym terenie kierowca może bezpłatnie zaparkować swoje auto. Inne tabliczki, jakie można znaleźć w naszym sklepie, dotyczą m.in. oznakowania parkingu dla rowerów, koperty, miejsc zarezerwowanych.

Każde oznakowanie parkingu musi być dobrze widoczne, dlatego istotna jest zarówno lokalizacja znaku oraz jego oświetlenie. Nasze tabliczki są z antyrefleksem, pozostają więc czytelne nawet w gorszych warunkach, z kolei tablice montowane w garażach podziemnych powinny być tak oświetlone, by niezależnie od pory dnia dało się je łatwo zidentyfikować.

Tablice parkingowe, zamówione na zalepieni.pl, można bez trudu samodzielnie umieścić w wybranym miejscu. Do gładkiej powierzchni wygodnie jest przykleić je taśmą montażową – należy to robić przy dodatniej temperaturze, po uprzednim oczyszczeniu miejsca z brudu oraz tłuszczu. Do ścian i słupów, które nie są gładkie, zalecamy montaż z użyciem dystansów, śrub lub wkrętów, które są do kupienia w naszym sklepie.

Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych

Na parkingach należy wyznaczyć oddzielne miejsce postojowe dla osoby z niepełnosprawnością. Musi być ono możliwie najbliżej wejścia do budynku, wolne od barier architektonicznych utrudniających poruszanie. Jego wymagane prawem wymiary to 3,6 m na 5 m, a powierzchnia całego miejsca powinna być w kolorze niebieskim. Do tego trzeba jeszcze umieścić piktogramy informujące o tym, że dane miejsce służy OzN – w swojej ofercie posiadamy znaki w kilku wersjach, również z napisami.

Parking – dodatkowe informacje

Niektóre prywatne parkingi mają pewne ograniczenia, i jeśli kierowcy mają się do nich stosować, obowiązkiem zarządcy nieruchomości jest umieszczenie stosownych znaków w widocznych miejscach. Nasz asortyment obejmuje m.in. znaki informujące o tym, że brama wjazdowa na parking jest otwierana i zamykana automatycznie, dlatego należy zachować ostrożność i pilnować dzieci, żeby się nie znalazły bez opieki w pobliżu bramy. Posiadamy także tablice dla miejsc zarezerwowanych – można je spersonalizować, wpisując w kreatorze nazwę firmy, tak aby nie było wątpliwości, jakiego pojazdu dotyczy rezerwacja.

Jeszcze innym rozwiązaniem są tablice umieszczane na firmowych parkingach – znak powiadamia kierowców, że w tym miejscu parkować mogą tylko pracownicy danego przedsiębiorstwa lub członkowie zarządu. Rozszerzeniem tego komunikatu może być większa tablica z ostrzeżeniem, że parking jest dostępny dla klientów jedynie przez określony czas, np. 30 minut, po czym zbyt długo parkujące auto zostanie odholowane.

Jak wybrać odpowiednią tablicę?

Oznaczenie parkingu bardzo często znajduje się na zewnątrz, więc taka tablica musi być odporna na warunki atmosferyczne. Tabliczki z naszego sklepu będą służyć przez wiele lat, nie tracąc swoich pierwotnych właściwości – dla lepszego zabezpieczenia są wykończone dodatkowym laminatem antyrefleksyjnym. Oferujemy tabliczki z PCV (grubość 4 mm) oraz z płyty kompozytowej aluminiowej (2 mm). Są to materiały charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i odporne na zarysowania, dzięki czemu mogą wytrzymać nawet 10 lat eksploatacji.

Płyty są bardzo lekkie i bezproblemowe w montażu. Ze względu na swoją strukturę, aluminiowe kompozyty nie są przyjmowane w skupach złomu, dzięki czemu taki tabliczki znacznie rzadziej padają łupem złodziei. Naklejki z nadrukiem nadają się do umieszczania jedynie na gładkich i odpowiednio dużych powierzchniach – nie będą pasować na chropowatą ścianę czy ażurową bramę wjazdową. Naklejka może być stosowana na otwartym terenie, bo posiada zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, jednak powinno się ją nalepiać tylko przy dodatnich temperaturach oraz kiedy nie pada.

Jak prawidłowo konserwować oznaczenia parkingów?

Tablice z oznakowaniem parkingu są trwałe i odporne na zniszczenia, jednak co jakiś czas warto je wyczyścić i sprawdzić, czy nie mają żadnych poważniejszych uszkodzeń. Tablice parkingowe umieszczone na zewnątrz zwykle wystarczy umyć raz do roku, co wydłuży ich trwałość i pomoże zachować idealną czytelność. Z podobną częstotliwością konserwuje się tablice zamontowane na parkingach podziemnych.

Prowadzisz działalność gospodarczą, w której przyjmujesz wielu klientów i kontrahentów? Masz hotel lub restaurację lub pensjonat z parkingiem? A może chcesz dobrze oznaczyć prywatny parking, na którym wypożyczasz odpłatnie miejsca? Niezależnie od Twojej motywacji, możesz wybrać na Zalepieni.pl tabliczkę lub naklejkę z oznaczeniem parkingu.

Oznaczenie parkingów

Może być to klasyczna tabliczka z symbolem „P”, jak i określenie, z jakim parkingiem klienci będą mieli do czynienia – dla zarządu, dla klientów, strzeżonym lub niestrzeżonym. Mamy także naklejki i tablice z tworzywa sztucznego oznaczające parking dla rowerów, kopertę parkingową czy parking dla niepełnosprawnych z odpowiednią grafiką umieszczoną poniżej symbolu P.

Wysoka jakość naklejek i tabliczek

Co istotne, w obu przypadkach masz do czynienia z naklejkami i tablicami odpornymi na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Nie straszne im mocne nasłonecznienie i opady atmosferyczne czy zmiany temperatur. Ustaw w widocznym miejscu tabliczkę z oznaczeniem Twojego parkingu lub naklej naklejkę na drzwiach lub oknie swojej firmy, urzędu, szkoły czy każdego innego obiektu z parkingiem. Ułatwisz tym samym parkowanie klientom, interesantom czy pacjentom.