Etykiety na grzyby

Jeśli i Ty jesteś miłośnikiem sportu narodowego Polaków, jakim dla wielu jest grzybobranie, to z pewnością w Twoim domu w okresie jesiennym można poczuć aromat grzybów – charakterystyczny, głęboki. Istnieje wiele sposobów na ich przetwarzanie – można je zjadać na świeżo, suszyć i dodawać np. do zupy grzybowej, albo zrobić z nich przetwory – np. grzybki w occie.

Etykiety na grzyby do druku

Niezależnie od tego, jaki sposób na pakowanie owoców lasu do słoików wybierasz, na Zalepieni.pl znajdziesz dedykowane takim przetworom etykiety.

Etykiety na grzyby
Pokaż kategorie

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Naklejki na słoiki z grzybami

Jesteś entuzjastą przetworów z grzybów? Z pewnością spodobają Ci się nasze etykiety na grzyby z personalizacją. Możesz oznaczyć je dowolnym hasłem, np. „Grzybki Tadeusza”, czy „Grzybki Krystyny”. Sam zdecyduj i wybieraj spośród różnych propozycji grafik na etykiety na słoiczki z grzybami marynowanymi lub z innymi przetworami z grzybami w roli głównej. Takie słoiki w Twojej domowej spiżarni będą się prezentować świetnie, a oznaczenie daty ich powstania pozwoli Ci uporządkować zbiory na półkach. Słoik z dedykowaną etykietą z grzybkami może stać się ciekawym pomysłem na oryginalny prezent dla smakoszy grzybków marynowanych.

Sezon na grzyby w pełni

Jakie potrawy można przygotować z grzybów?

W Polsce zbieranie grzybów to sport narodowy, uprawiany i przez starszych i przez młodszych. Taki sposób na wykorzystywanie wolnego czasu na świeżym powietrzu na jesieni przechodzi z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu dziadkowie, rodzice i dzieci poznają sposoby na przyrządzanie przepysznych potraw z grzybami. Co można z nich zrobić?

Sezon na grzyby

Już latem w lasach pojawiają się pierwsze grzyby jadalne, które można zbierać. Najwcześniej na leśnych ścieżkach wyrastają kurki, później podgrzybki czy maślaki. Każdy ma niepowtarzalny smak i aromat. Sezon na grzyby kończy się późną jesienią. Czasami jeszcze pod warstwą śniegu można znaleźć smaczne grzyby.

Najbardziej cenionymi grzybami w Polsce są borowiki szlachetne, ale zbierane są też koźlarze i inne, które w każdym regionie Polski mogą nosić nieco inne nazwy. Grzybobranie to sposób na obcowanie z naturą, na aktywność fizyczną, ale i na uzupełnienie swoich zapasów grzybów na zimę w przeróżnej postaci.

Czy warto jeść grzyby?

Wiele osób uważa, że grzyby są produktem spożywczym pozbawionym jakichkolwiek wartości odżywczych. Tymczasem są one źródłem wielu składników, jak przede wszystkim białko, błonnik i witaminy B, C, D i E. Poza tym grzyby są niskokaloryczne, a przyrządzone na ciepło np. z grilla zawierają wiele przeciwutleniaczy walczących z wolnymi rodnikami.

Jak przyrządzać grzyby?

Po zebraniu grzybów i ich obraniu oraz sprawdzeniu, czy nie są robaczywe, można przystąpić do przetwarzania ich w dowolny sposób. Można suszyć, marynować, zamrażać, gotować, przyrządzać z nich znakomitą zupę grzybową i sosy, duszonkę oraz inne smakowite, często bardzo wytworne i smakowite potrawy. Doskonale grzyby nadają się jako dodatek do makaronów, sosów, kasz, ryżu i dań mięsnych czy rybnych. Nawet jako dodatek do jajecznicy będą dobrym urozmaiceniem śniadania.

Jeśli chcesz marynować grzyby i wstawiać słoiczki do swojej domowej spiżarni, zapewnij sobie etykiety na takie przetwory. Etykiety na grzyby od Zalepieni.pl pozwolą ci na zindywidualizowanie słoiczków, które staną się Twoją dumą w domowej spiżarni i na półkach w kuchni. Podaruj słoiczek własnoręcznie marynowanych grzybów komuś bliskiemu.