Darmowa wysyłka od 199 zł

Przeglądaj

Chcesz skontaktować się?

Kontakt

Media społecznościowe

zielony listek

Obowiązkowe i dobrowolne naklejki na szyby samochodów

Właściciele pojazdów mechanicznych muszą umieszczać na szybach odpowiednie naklejki. Brak wymaganej może stać się powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Czy do ich grona zaliczana jest naklejka z zielonym listkiem klonu?

Dobrowolne naklejki

Oczywiście prawo nie nakłada na kierowców obowiązku umieszczania na szybie, głównie tylnej, napisu „Jedzie z nami dziecko”, czy z imionami nieletnich pasażerów, jakie można uzyskać na zamówienie np. na zalepieni.pl.

Mamy taką opcję, ale nie trzeba ich umieścić.

Hobby kierowcy

Istnieje też szereg innych dobrowolnych naklejek, które można dodać na tylnej szybie pojazdu, ale i na częściach karoserii samochodu, np. na klapie bagażnika lub na zderzaku. Sygnalizują one np. hobby kierowcy, jego zainteresowania i idee, którym hołduje.

W taki prosty sposób można na przykład pokazać innym uczestnikom ruchu drogowego, że uwielbiamy jazdę konną czy nurkowanie.

Obowiązkowe oznaczenia

Inaczej jest z naklejkami wydawanymi kierowcy wraz z tablicami rejestracyjnymi. To najważniejsze elementy na szybie samochodu zarejestrowanego w Polsce – naklejka rejestracyjna. Zgodnie z przepisami powinna ona być naklejona w prawym dolnym rogu, na przedniej szybie, w miejscu zapewniającym jej widoczność.

Uwaga! W wielu przypadkach możesz usłyszeć, że nie trzeba już umieszczać na szybie naklejki rejestracyjnej, a osoby, które wyrażają tę opinię powodują się na tzw. pakiet deregulacyjny, w którym znalazło się też zniesienie wymogu wożenia ze sobą przez kierowcę prawa jazdy czy dokumentu rejestracyjnego auta. Jednak zmiany te wchodzą nie od razu, a stopniowo. Naklejki wydawane dla nowych tablic rejestracyjnych będą obowiązywać do 4 września 2022 roku. Do tego czasu trzeba je umieszczać na przedniej szybie.

Naklejka z listkiem klonowym

Pomimo wielu prób wprowadzenia w Polsce w życie przepisów dotyczących zielonego listka naklejanego na tylną szybę pojazdu, informującego o tym, że samochód ten prowadzi młody kierowca, nadal przepisy nie wymagają go. Niektórzy mówią, że jeszcze w 2021 roku, a najpóźniej w 2022 roku zaczną one obowiązywać. Jeśli ktoś odbierze dopiero prawo jazdy i zechce korzystać z uprawnień kierowcy, w przyszłości najprawdopodobniej będzie musiał nakleić na auto symbol zielonego listka klonowego, oznaczającego niedoświadczonego prowadzącego.

W 2021 roku takie oznaczenie nadal nie jest obowiązkowe, ale można w ten sposób oznaczyć auto, choć będzie to miało tylko wymiar informacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *