Darmowa wysyłka od 199 zł

Przeglądaj

Chcesz skontaktować się?

Kontakt

Media społecznościowe

Bimber z przekąskami

Przepis na bimber

Spośród trunków domowej roboty możesz przygotować między innymi bimber. To napój alkoholowy, który wytwarzany jest w procesie destylacji. Do tego celu potrzebujesz wykorzystać względnie proste urządzenia.

Być może już masz odpowiednią aparaturę? Chciałbyś przygotować dla siebie, domowników i zapraszanych gości unikalne butelki z tym trunkiem. Możesz to zrobić za sprawą oferowanych przez nas etykiet na bimber

Czym jest bimber i jaka jest jego geneza?

W różnych rejonach Polski bimber nazywany jest trochę inaczej. Może to być na przykład samogon lub księżycówka. Ta ostatnia nazwa wzięła się od tego, że alkohol pędzony był w nocy, w blasku księżyca. W Stanach Zjednoczonych produkowano nielegalny trunek nazywany „moonshine”. Regionalną nazwą bimbru jest berbelucha – jako bimber poznański czy gołda, oznaczająca wódkę gdańską Gold Wasser. 

Historia bimbru

Na całym świecie bimber pędzony jest od XIX wieku. Proceder ten rozkwitł w momencie, kiedy wprowadzono prohibicję, np. w Stanach Zjednoczonych w latach 1920-1933. W Polsce bimbrownicy prężnie działali przez wiele lat. Do lat 80. XX wieku, a pewnie i po dziś na Podlasiu pędzona jest wódka – np. Duch Puszczy. Powstaje ona w prowizorycznych gorzelniach, nazywanych parnikami. Organizowane są one w gęstych zagajnikach, w środku lasu. Leśna produkcja to jedna z cech charakterystycznych dla polskiego bimbru. Trunek ten, na własny użytek, powstaje w piwnicach czy na strychach domów. 

Konspiracja przy produkcji bimbru była i jest konieczna. Produkcja bimbru, nawet na własny użytek, została w Polsce zakazana. Została uznana za nielegalną w 2002 roku.

Przepisy te jednak złagodzono przez nowelizację ustawy w 2006 roku. W wyniku wprowadzenia ustawowych poprawek zdjęto odpowiedzialność karną z osób produkujących bimber nieprzeznaczony do obrotu. Taki, który nie jest wprowadzony na rynek celem sprzedaży i wypracowywania z tego tytułu zysków. 

Nalepki na bimber

Przepisy na bimber są liczne. Tradycyjny bimber możesz wyprodukować z zacieru zbożowego, ziemniaczanego lub nastawu cukrowego. Później możesz przelać go w estetyczne butelki. Staną się one ozdobą Twojej piwniczki czy barku. Wykorzystaj je także jako gustowne upominki dla pełnoletnich gości na różne okazje. Być może Twój bimber będzie elementem wyposażenia wiejskiego stołu na dużych imprezach rodzinnych? Czemu nie!

Butelki z personalizowanymi etykietami z pewnością pomogą Ci w przygotowaniu trunku, by zachwycał nie tylko swoim wyjątkowym smakiem, ale i szatą graficzną. 

Butelka bez etykiety

Możesz zaprojektować swoje własne etykiety na bimber lub skorzystać z naszych propozycji. Na takiej etykiecie znajdzie się nazwa Twojego własnoręcznie przygotowanego trunku, rok jego powstania czy miejsce destylacji. Nazwij go tak, jak chcesz, np. Stasiówka, Józefówka, Tomaszówka. Możesz oznaczyć zawartość alkoholu w bimbrze czy pojemność, a nawet dodać ciekawą grafikę – indywidualnie zaprojektowaną. Etykiety na zalepieni.pl przygotowujemy w taki sposób, by dostarczyć Ci je na arkuszach gotowych do przyklejenia na butelki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *