Darmowa wysyłka od 199 zł

Przeglądaj

Chcesz skontaktować się?

Kontakt

Media społecznościowe

Historia alkoholu w zalepieni.pl

Historia alkoholu

Jak powstał alkohol? Kiedy po raz pierwszy człowiek spróbował wysokoprocentowego trunku i czy intencją przyświecającą osobie, która wynalazła powszechnie wykorzystywany dziś alkohol etylowy, było stworzenie napoju ułatwiającego odprężenie, relaks i poprawę nastroju?

Starożytni i alkohol

Najprawdopodobniej wiele wieków przed naszą erą nasi praprzodkowie znali już alkohol, który jednak nie był pity tylko ze względów rozrywkowych, ale kulturowych i zdrowotnych. Pierwsze przekazy dotyczące napojów procentowych pochodzą z około 4000 lat przed naszą erą z Mezopotamii. Dotyczą one warzenia i spożywania piwa. Tradycja ta była kontynuowana i w kolejnych wiekach.

Ważenie piwa

Piwo było przedmiotem rozważań w Kodeksie Hammurabiego. Poświęcono mu tam kilka paragrafów. Z kolei starożytni Egipcjanie nauczyli się je ważyć od mieszkańców Babilonii. W Egipcie alkohol był tak rozpowszechniony, że używka ta stała się problemem dla wielu obywateli, o czym pisano w pismach pochodzących z tego kraju. Zakazano picia piwa w świątyniach. Natomiast w armii faraonów żołnierze w ogóle nie mogli spożywać alkoholu – zakaz ten datowany jest na około 2 tys. lat przed naszą erą.

Ważenie piwa zalepieni.pl

W ofercie zalepieni.pl znajdziemy kolekcję wzorów etykiet na piwo domowej i rzemieślniczej produkcji.

Rozpowszechnienie wina

W starożytnej Grecji i Rzymie bardziej rozpowszechnione niż piwo było wino. Najprawdopodobniej za jego sprawą wino rozpowszechniło się na terenach dawnej Hellady i Imperium Rzymskiego. Stamtąd dotarło na cały Stary Kontynent.

Butelki na wino
Butelki na wino

Od starożytności do czasów współczesnych popularny jest domowy wyrób wina. Dlatego pojawia się potrzeba oznaczenia i ozdobienia własnych butelek z winem. W zalepieni.pl zamówić można etykiety na wino personalizowane, z własnym tekstem.

Warto wspomnieć o alchemiku arabskim – Geberze. Wynalazł on technikę destylacji wina, która posłużyła mu do uzyskania etanolu – alkoholu etylowego, z którego z kolei były produkowane wysokoprocentowe napoje. Sama nazwa alkohol została nadana przez Paracelsusa. W tym samym okresie produkowano już miód pitny.

W starożytności taki alkohol był wykorzystywany do leczenia pacjentów. Doceniono jego ogólnoustrojowe i miejscowe działanie. Odkażano nim rany, by móc przyspieszyć procesy prawidłowego gojenia. Wiadomo też, że sam Hipokrates stosował białe wino do zwalczania obrzęków, a swoim pacjentom cierpiącym na brak apetytu zalecał picie czerwonego wina.

W Biblii można znaleźć sporo nawiązań do alkoholu, w tym zwłaszcza do wina. Zbyt częste jego picie postrzegane było za grzech, który Bóg potępił.

Kolejne wieki z alkoholem

W średniowieczu, m.in. w Polsce, pito więcej miodu pitnego i wina niż wody. Warzono piwo i inne trunki, powstawały pierwsze destylarnie zajmujące się produkcją whisky. Winnice i owe destylarnie często znajdowały się w rękach klasztorów.

Alkoholowych trunków można było napić się w karczmach i wyszynkach, gdzie na miejscu warzono alkohol. W Wielkopolsce piwo rozpowszechniała żona księcia poznańskiego Przemysława – Ludgarda, która przyczyniła się do powstania nie jednego browaru w tej części Polski. Zwykli Polacy za czasów panowania np. Zygmunta Starego raczyli się piwnymi potrawami, np. chlebem maczanym w piwie czy polewką piwną.

W krajach śródziemnomorskich niemal w każdym domostwie robiono wino. W krajach nad Morzem Śródziemnym istnieją doskonałe warunki do uprawy winnej latorośli. Uprawiano ją i robiono wino, które serwowane były do każdego posiłku, nawet do śniadania. W innych krajach częściej pijano w średniowieczu piwo i miód. W XVI-wiecznej Anglii piwo postrzegano za zdrowszy napój niż wodę.

Mocne alkohole

W wielu krajach natomiast destylowane alkohole, jak wódka, były wykorzystywane w celach medycznych, np. jako lek na melancholię.

Mocne alkohole

W zalepieni.pl można kupić również naklejki na butelki z mocnymi alkoholami własnego wyrobu, takie jak na przykład etykiety na bimber. Oferta jest bogata i ciągle jest rozszerzana.

W czasie wojny 30-letniej żołnierze maszerujący przez Europę mieli zapasy alkoholu, którzy regularnie spożywali. Otrzymywali wydzielone jego porcje, które miały zachęcać ich do walki i dalszego wysiłku.

W średniowieczu pierwszym władcą, który wprowadził monopol na produkcję wódki był Wielki Książę Moskiewski Iwan III Srogi.

W XVI wieku wyraźnie dostrzeżono, że nadmierne picie alkoholu może mieć wiele negatywnych skutków dla człowieka. Dlatego powstawały pierwsze organizacje skupiające ludzi niepijących. Na zachodzie Europy zaczęto nawet nakładać kary pieniężne za upijanie się. Za czasów panowania w Polsce Stanisława Augusta Poniatowskiego pijaństwo było w złym tonie.

Dzięki opanowaniu procesu destylacji zaczęto wykorzystywać alkohol do produkcji zdrowotnych i smakowych nalewek. Do tej tradycji nawiązują etykiety na nalewki dostępne w sklepie zalepieni.pl

Karafka z nalewką

Do XX wieku wielokrotnie alkohol był wykorzystywany powszechnie w medycynie, jako środek odkażający, ale i przy leczeniu różnych schorzeń oraz do znieczulania pacjentów. Na przestrzeni czasu wykształciły się różne kultury picia i stosunku wobec alkoholu jako takiego. Jak wiadomo na przykład większość muzułmanów nie pije alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *