Etykiety na rum

Rum tylko ze sklepu? Nic podobnego. Jest to alkohol, który da się przygotować samodzielnie w domu. Nie jest to przesadnie skomplikowana procedura, a końcowy smak można dowolnie modyfikować. Gotowe wyroby warto odpowiednio oznakować, tak by było jasne, co dokładnie się znajduje w wybranej butelce.

Jak zrobić rum w domu?

Rum to egzotyczny trunek, szczególnie popularny w krajach karaibskich. To napój wysokoprocentowy, na bazie sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, ale w domowej produkcji można też użyć melasy.

etykiety na rum kategoria
Pokaż kategorie

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Rum, w zależności od receptury, posiada zawartość alkoholu na poziomie około 37 do nawet 81 procent. Nie ma jednej standardowej metody produkcji, co odróżnia rum od takich alkoholi jak koniak czy whisky. Do destylacji najczęściej używa się alembiku albo kolumny rektyfikacyjnej. W domowych warunkach zwykle wystarczy prosty fermentor.

Do fermentora wlewa się cukier i melasę, a następnie wrzątek. Powstała w ten sposób masa powinna być gęsta, ale bez przesady – konsystencja powinna być płynna. Całość należy mieszać do czasu, aż cukier w całości się rozpuści i nie będzie żadnych grudek w środku, po czym zalewa się masę zimną wodą. Otrzymany wyrób nazywa się nastawem, a dla lepszej fermentacji można jeszcze dodać do niego węgiel aktywny. Na koniec dodaje się drożdże, intensywnie miesza zawartość naczynia i przykrywa fermentor. Proces fermentacji trwa około tygodnia, po czym konieczna jest destylacja rumu. Gotowy destylat rozcieńcza się wodą i na tym etapie zaczynają się autorskie przepisy – rum może pozostać łagodny, ze zmniejszoną zawartością alkoholu, albo mocniejszy i zaprawiony dębowymi płatkami. Czasami do rumu dodaje się jeszcze pikantne przyprawy jak cynamon lub imbir.

Jak butelkować i etykietować rum?

Kiedy rum jest gotowy, należy go rozlać do butelek, koniecznie szklanych. Plastik absolutnie się nie nadaje do dojrzewania i przechowywania alkoholu. Dzięki naszym naklejkom można szybko każdą napełnioną butelkę oznaczyć. Nie dojdzie więc do pomyłki, jeśli domowej roboty rum będzie przechowywany razem z innymi alkoholami.

Butelka na rum musi mieć szczelne zamknięcie, tak żeby alkohol się z niej nie ulatniał. Pojemność butelek to już kwestia osobistych preferencji, ale najwygodniejsze są zazwyczaj opakowania mające od 0,5 do 1 litra. Dostępne w naszym sklepie etykiety dobrze się trzymają każdego rodzaju butelek. Najlepiej jednak, by przynajmniej z przodu miały one gładką powierzchnię bez żadnych ozdobnych wytłoczeń.

Rum trzyma się w chłodnym i suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych. Można trzymać butelki z rumem w piwnicy, pod warunkiem że nie jest ona zawilgocona. Prawidłowo zabutelkowany rum bardzo długo może czekać na otwarcie i na pewno nie zepsuje się w tym czasie. Po odkorkowaniu warto go jednak w miarę szybko spożyć, a butelkę należy szczelnie zamykać, co ograniczy parowanie alkoholu.

Dlaczego warto zainwestować w gotowe etykiety?

Z naszymi etykietami butelki wyglądają bardziej estetycznie i nie ma problemu z ich identyfikacją na półce. Oferujemy kilka różnych grafik, które nawiązują do morskiej historii rumu. W sprzedaży są między innymi naklejki z wizerunkiem statku, z kolorowymi papugami, z ośmiornicą, z piracką czaszką.

Grafika jest już gotowa, ale napisy można dowolnie zmieniać, w czym pomaga kreator tekstów na naszej stronie. Znajduje się on przy ofercie wybranej naklejki i wypełnia się go jeszcze przed złożeniem zamówienia. W kreatorze wpisywana jest nazwa trunku, czyli na przykład „rum wujka Andrzeja”. Jest też podawana moc alkoholu oraz data jego produkcji i zabutelkowania. Napisy są wykonane ładną czcionką, którą bez problemu da się odczytać.

Naklejka z naszego sklepu jest od razu gotowa do przyczepienia na butelkę. Nie używa się do niej dodatkowego kleju, ponieważ z tyłu jest już umieszczona samoprzylepna warstwa, wystarczy ściągnąć folię ochronną. Naklejki zamówione w większej ilości są powycinane, więc nawet tego nie trzeba robić przed etykietowaniem butelek z rumem. Dzięki antyrefleksyjnej warstwie, etykiety na butelkach dobrze odbijają światło.