Etykiety na miód pitny

Miód pitny to szlachetny trunek, który ma wielowiekową historię. W Polsce Szlacheckiej lał się on szerokim strumieniem. Domowa produkcja tego rodzaju alkoholu lub w zakładzie rzemieślniczym owocuje doskonałym smakiem. Z powodzeniem konkurować może on z jakością trunków dostępnych w sklepach.

Jeśli sam produkujesz miód pitny, hołdując dawnym, staroszlacheckim tradycjom, możesz potrzebować stosownej etykiety na butelki wypełnione po brzegi tym bursztynowym płynem o słodkim smaku i nutce przypraw. Dostarczymy je na Twoje zamówienie. Oferujemy etykiety na miód pitny z personalizacją.

etykiety na miod pitny personalizowane

Wyświetlanie 1–18 z 19 wyników

Wyświetlanie 1–18 z 19 wyników

Miód pitny, czyli trunek z tradycjami

Zaskoczeniem może być dla Ciebie, że miód pitny jest jednym z najstarszych na świecie, znanych ludziom, gatunków alkoholu. Już w momencie, gdy człowiek odkrył tajemnice procesów fermentacyjny, mógł produkować ten trunek.

W Polsce swoimi korzeniami trunek ten sięga czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to tereny naszego kraju zamieszkiwane były przez liczne plemiona słowiańskie. Jednym z produkowanych na szeroką skalę produktów żywnościowych był miód. Powszechna jego dostępność dzięki szeroko rozwiniętej hodowli pszczół spowodowała, że stał się on surowcem wykorzystywanym do produkcji alkoholu.

Słowianie wysoce cenili sobie miód pitny, a niekiedy przypisywali mu nawet magiczne właściwości. Służył jako dar dla bóstw i duchów w czasie różnych obrzędów, był używany jako napój, ale i wykorzystywano go przy rytuałach związanych z rolnictwem i zapewnieniem obfitych plonów. Wierzono także, że ma właściwości lecznicze – był uznawany za źródło zdrowia i siły.

Miód pitny nierozerwalnie związany jest z historią naszego kraju, kulturą i tradycjami. Przez kolejne wieki odgrywał znaczącą rolę w życiu społecznym, religijnym czy politycznym. Tak jak wino wiązane jest z Francją czy Włochami, tak miód pitny z plemionami Słowian.

Swój „złoty wiek” miód pitny miał w średniowieczu, u zarania polskiej państwowości, co zbiegło się w czasie z przyjęciem chrześcijaństwa w X wieku. Chętnie gościł na stołach szlachciców i we dworach królewskich. Był popularny wśród rycerzy i duchowieństwa. Wówczas Polska słynęła w świecie z produkcji różnego rodzaju miodów pitnych. Ich tradycyjna receptura przechodziła z pokolenia na pokolenie.

W okresie renesansu nadal wysoce ceniono miody pitne w Polsce, m.in. na dworze dynastii Jagiellonów i później w czasie panowania królów Zygmunta Starego czy Zygmunta Augusta. Na biesiadach z udziałem możnych miód pitny w nieograniczonej ilości cieszył podniebienie smakoszy. W dobie baroku stał się symbolem polskiej gościnności. Jednak już wówczas nie miał monopolu na rynku rodzimych alkoholi, na którym pojawiały się wódka i wino, co przyczyniło się do spadku popularności miodu pitnego.

W XX wieku po latach pozostawania w niewielkiej niszy rynkowej, w latach 90. powrócono do jego produkcji. Powstawały małe faktury i pasieki, które wyspecjalizowały się w produkcji miodów pitnych. Dziś nie brakuje amatorów tego trunku, którzy podejmują trud produkcji – dla siebie lub na nieco szerszą skalę.

Jak powstaje miód pitny?

W produkcji miodu pitnego wykorzystywany jest naturalny miód i krystalicznie czysta woda. O ostatecznym smaku i aromacie decydują starannie dobrane zioła, które dojrzewają, tworząc trunek doskonały. Nie ma tu miejsca na chemię czy konserwanty. W butelce zostaje zamknięty czysty smak natury.

Zanim do tego dojdzie, po zmieszaniu w odpowiednich proporcjach wody i miodu pszczelego, z dodatkiem przypraw lub ziół, formowana jest brzeczka miodowa. Zaprawia się ją chmielem, korzeniami, ziołami, a niekiedy nawet sokami owocowymi. W ten sposób produkowane mogą być smakowe miody pitne.

Kolejnym krokiem jest fermentacja, wymagająca wykorzystania drożdży dedykowanych miodom pitnym. Kiedy trunek jest gotowy, trafia do butelki, w której może dojrzewać.

Rodzaje miodów pitnych

Już w średniowieczu powstawały różne rodzaje miodów pitnych, a ich klasyfikacja powstała na bazie tego, jakie stosowano proporcje miodu do wody. Najpopularniejsze były takie odmiany jak:

  • Półtorak – dwie części miodu przypadały na jedną część wody,
  • Dwójniak – proporcje wynosiły pół na pół,
  • Trójniak – na jedną część miodu przypadały dwie części wody,
  • Czwórniak – na jedną część miodu przypadały trzy części wody.

Lekkim, szybko dojrzewającym miodem pitnym był czwórniak. Natomiast popularny, mocno esencjonalny, długo dojrzewający półtorak cechował się najwyższą szlachetnością trunku.

Etykiety na miody pitne

W naszej ofercie znajdziesz personalizowane etykiety na miody pitne do druku. Sprawią one, że Twoje wyroby będą jedyne w swoim rodzaju, już na pierwszy rzut oka, a kto ich posmakuje, nie będzie chciał pić niczego innego. Możesz wybierać spośród wielu różnych propozycji, m.in. etykiet na miód pitny owalnych, pionowych, ale i w nieregularnym kształcie. Oferujemy etykiety z motywem pszczoły, folklorystycznym, albo z pełną personalizacją, dzięki czemu będą one wyjątkowe. Możesz wybrać czarne, białe czy złote tło.

Kreator etykiet na miód pitny

Skorzystaj z możliwości personalizacji etykiet na miody pitne. Wybierz kształt, kolor tła czy wybrane motywy, by podkreślić wyjątkowość swojego wyrobu. Możesz też dodać spersonalizowany napis: nazwę, miejsce i rok produkcji czy poziom zawartości alkoholu w trunku. Za pomocą etykiet na miody pitne, dostępnych na Zalepieni.pl, stworzysz butelki, które będą się zdecydowanie wyróżniać.

Stwórz własną recepturę miodu pitnego. Korzystaj z wysokiej jakości miodów naturalnych i wody o odpowiedniej temperaturze. Dodawaj ulubione dodatki, które zdecydują o ostatecznym smaku trunku. Na koniec poczekaj na przebieg fermentacji miodu i gotowy produkt umieść w przygotowanych uprzednio butelkach. Zakręć je i opatrz dedykowanymi, spersonalizowanymi etykietami na miód pitny z Zalepieni.pl. Twój barek będzie wyposażony we własnoręcznie wykonane alkohole, które doskonale sprawdzą się także jako podarunki dla bliskich na różne okazje.